Uchwyty narciarskie
Uchwyty narciarskie
Posiadamy w ofercie również adaptery do przewozu nart i snowboard'ów w boxach firmy Thule, które ułatwiają przewóz sprzętu. Dzięki proponowanym przez nas konstrukcjom przedmioty nie przesuwają się podczas przewozu, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia przewożonego ładunku. Produkty wykonane są z solidnych materiałów, odpornych na uszkodzenia, a zarazem są lekkie, co gwarantuje łatwy montaż.
Bagażniki na narty - co musisz wiedzieć
Bagażniki na narty dostępne w naszym sklepie mieszczą od dwóch nart lub jednego snowboardu do sześciu nart lub czterech desek snowboardowych . Najpopularniejsze rozmiary mieszczą od czterech do sześciu nart (lub od dwóch do czterech desek snowboardowych), co odpowiada potrzebom większości rodzin lub małych grup. Należy jednak pamiętać, że te specyfikacje są ogólnymi wytycznymi i nie mają zastosowania we wszystkich sytuacjach. Np. samochody z węższym rozstawem relingów mogą nie pomieścić ilości sprzętu opisanego w katalogu. Dlatego zanim zdecydujesz się na bagażnik, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę szerokość swojego sprzętu (narty do grubego puchu lub bardzo szerokie deski snowboardowe mogą wymagać większego bagażnika), wysokość istniejących poprzeczek oraz ich powierzchnie roboczą i maksymalną ilość sprzętu, którą chcesz przewozić.
Funkcje bagażników dachowych na narty
Mechanizmy zamykania w bagażniku narciarskim
Biorąc pod uwagę, że bagażniki na narty zostały zaprojektowane specjalnie do użytku zimowego, zatrzaski są na ogół duże i łatwe w obsłudze w rękawiczkach. W większości przypadków bagażnik nie zablokuje się, jeśli nie zostanie prawidłowo zamknięty (poprawne zatrzaśnięcie bagażnika zwykle sygnalizuje wyraźne “kliknięcie”), co daje dobry poziom pewności, że Twój sprzęt jest bezpieczny. Warto dbać o mechanizm zamykający poprzez impregnowanie go przed sezonem, aby uniknąć jego zamarznięcia.
Zamki w bagażnikach narciarskich
To ważna cecha bagażnika na narty/snowboard i warto zwrócić na nią uwagę by nasz sprzęt był bezpieczny. Są one albo wbudowane w mechanizm otwierania/zamykania, albo umieszczone z boku bagażnika. Choć zamki nie są idealnym zabezpieczeniem przed kradzieżą to jednak uniemożliwiają szybki demontaż wartościowego sprzętu.
Oprócz blokad mechanizmu otwierania/zamykania, wiele nowoczesnych bagażników jest również wyposażonych w zamki, które mocują sam bagażnik do belek bagażnika bazowego. Sprawia to, że bagażnik nie zostanie łatwo skradziony z dachu pojazdu z przymocowanymi nartami lub bez. Ponadto niektóre bagażniki osiągają podobny efekt, ukrywając mechanizm zamykania wewnątrz bagażnika, co oznacza, że będziesz są one jeszcze lepiej chronione przed nieupoważnionym dostępem.
Gumowe podkładki
Zasada działania uchwytów narciarskich jest podobna: większość bagażników posiada gumowe podkładki na górnym i dolnym ramieniu, które dociskając się wzajemnie chwytają narty i deseki snowboardowe. W większości przypadków jest to ciągły kawałek gumy, który dopasowuje się do kształtu przedmiotów na stojaku. Dobrej i bardzo dobrej jakości produkty zapewniają odpowiednie, ciasne trzymanie.
Belki przedłużające do bagażników dachowych
Uchwyt z przesuwnymi szynami to stosunkowo nowa koncepcja, która zaczęła pojawiać się na rynku bagażników dachowych na snowboard i narty. Te szyny przesuwają bagażnik na bok pojazdu, umożliwiając załadunek i rozładunek bez konieczności nawiązywania kontaktu z karoserią auta, która w zimie potrafi być mocno zabrudzona. Zwłaszcza w przypadku pojazdów z wysokim dachem, osób o krótszych ramionach lub po prostu w celu ułatwienia załadunku i rozładunku jest to świetne rozwiązanie.
Materiały i jakość wykonania
Większość uchwytów na narty i deski snowboardowe to połączenie lekkiego metalu, wytrzymałego plastiku i gumy. Większość modeli premium jest zbudowana głównie z aluminium, co zapewnia trwałość i doskonałe wykończenie z najwyższej półki oraz atrakcyjny wygląd (występują chociażby uchwyty narciarskie w kolorze czarnym). Każdy uchwyt zawiera paski gumowe z każdej strony "nożyc" chwytających, które tworzą bezpieczne uszczelnienie wokół nart lub desek snowboardowych. Bagażniki klasy podstawowej są zazwyczaj zbudowane ze stali i plastiku. Ciekawym rozwiązaniem są produkty segmentu średniego, które są wykonane z nieco gorszych materiałów niż te topowe, ale są już aluminiowe i oferują bardzo korzystną relację ceny do jakości.
Hałas wiatru i aerodynamika
Niezależnie od rozmiaru lub konstrukcji, bagażnik prawdopodobnie będzie generował dodatkowy opór podczas jazdy (zwłaszcza podczas przewożenia nart lub desek snowboardowych). I chociaż trudno jest dokładnie określić to naukowo (należy pamiętać, że w grę wchodzi wiele czynników, w tym typ pojazdu, obciążenie wewnętrzne, prędkość i zewnętrzne warunki wiatrowe), to z pewnością uchwyty narciarskie z zamocowanym sprzętem zwiększają poziom hałasu i należy się z tym liczyć. Oczywiście lepsze konstrukcje są pod względem aerodynamiki lepiej dopracowane, ale też nie są bezszelestne.