Subiektywnie o boxach dachowych

Jaki box dachowy wybrać - nasze porady oraz opinie


Samochodowe boxy dachowe to przydatne akcesorium, które może w znaczny sposób powiększyć przestrzeń ładunkową pojazdu. Rok w rok przybywa amatorów samochodowych wypraw, letnich i zimowych, więc oferta boxów jaką przedstawiają nam producenci także staje się coraz większa. W gąszczu produktów ciężko wybrać optymalny produkt. Nasz poradnik zawiera informację na co warto zwrócić uwagę przy zakupie boxu dachowego, oraz wskazuje produkty, które naszym zdaniem są godne polecenia.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie boxu dachowego


Boksy dachowe to nie są skomplikowane urządzenia i aby dokonać słusznego wyboru nie trzeba wertować internetu tygodniami. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka czynników, które są - naszym zdaniem - istotne a wybór automatycznie zawęzi nam się do kilku modeli spośród których będziemy mogli dokonać ostatecznego wyboru.

1. WYMIARY

Ten czynnik jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze box dachowy powinien być dobrany do samochodu w taki sposób, aby nie przesłaniał widoczności z przodu i nie blokował możliwości otwarcia tylnej klapy bagażnika. Nie należy więc przesadzać z jego wymiarami! Optymalnym rozwiązaniem jest jeśli box dachowy nie zachodzi na przednią szybę bardziej niż 10-15 cm i znajduje się w podobnej odległości od końca dachu, taka zasada dotyczy pojazdów typu kombi, hatchback czy SUV. Oczywiście w sedanach sytuacja jest inna, w ich przypadku box niemal zawsze będzie zachodził nieco nad tylną szybę, ale oczywiście nie przesłania to widoczności ani nie stanowi problemu przy otwieraniu klapy bagażnika.Jeśli wiemy już na jaką maksymalną długość boxu możemy sobie pozwolić to pozostaje nam rozważenie pozostałych dwóch wymiarów, czyli wysokości i szerokości. Należy pamiętać, że boxy niskie przeważnie nieco mniej hałasują, jednak o ile świetnie nadają się do przewożenia długich i płaskich przedmiotów (np. narty i snowboard) to już umieszczenie w nich większych toreb czy walizek może być trudne lub niemożliwe. Jeśli chodzi o szerokość to pamiętajmy o tym, aby z nią nie przesadzać jeśli obok boxu na bagażniku bazowym będziemy chcieli przewozić rower czy kajak. Jeśli box zajmie zbyt dużo miejsca na belkach bagażnika, to może nie udać nam się już umieścić na nich dodatkowych uchwytów.2. SPOSÓB MOCOWANIA

Praktycznie każdy z producentów boxów ma swoje autorskie rozwiązanie dotyczące sposobu montażu na bagażniku bazowym. Choć określenie 'autorskie' jest zastosowane nieco na wyrost, ponieważ ogólna idea danego podejścia do tematu mocowania jest podobna, a poszczególne systemy różnią się detalami. Na rynku najczęściej spotkamy boxy montowane według trzech poniżej opisanych sposobów. Wybierając box należy więc upewnić się jakim bagażnikiem bazowym dysponujemy lub czy bagażnik, który mamy zamiar kupić będzie pasował do wybranego boxu.
  • montaż w rowku T belek aluminiowych - szybki, najbardziej estetyczny i najbardziej aerodynamiczny sposób montażu. Kompatybilny z belkami o rowku T 20 mm (wszystkie oferowane u nas posiadają rowek o tych wymiarach). Przeważnie zajmuje też mało miejsca wewnątrz boxu. Takie systemy stosują standardowo firmy WHISPBAR i KAMEI (nie wszystkie modele). W przypadku wybranych boxów THULE, TAURUS i INTER PACK można taki system dokupić oddzielnie.


  • montaż za pomocą 'łapek' sterowanych pokrętłami - bardzo szybki i bardzo łatwy w obsłudze. Pasuje do większości bagażników bazowych z wyłączeniem tych o bardzo szerokich belkach. Stosowany w boxach: THULE linii Motion, Touring, Dynamic i Excellence; INTER PACK linii Traxer, Zenith. W uproszczonej formie także w boxach INTER PACK Tornado i TAURUS Adventure


  • montaż za pomocą obejm w kształcie litery U - aby ograniczyć cenę stosowany w budżetowych seriach boxów takich producentów jak INTER PACK i TAURUS (naszym zdaniem lepiej dopracowane). Ten typ mocowania jest kompatybilny z belkami stalowymi i aluminiowymi o przekroju owalu (nie pasuje do płaskich belek w kształcie skrzydeł). W większości przypadków, do boxów wyposażonych standardowo w taki system montażu istnieje możliwość dokupienia adapterów umożliwiających ich zamontowanie w rowku T belek aluminiowych.3. NOŚNOŚĆ DACHU AUTA

Każde auto posiada ograniczenia co do maksymalnego obciążania dachu, odpowiednią informację odnajdą Państwo w instrukcji obsługi pojazdu. Nie należy przekraczać zalecanych przez producenta wartości. Należy pamiętać, że sam bagażnik bazowy i box mają swoją wagę. I jeśli maksymalne obciążenie dachu dopuszczalne przez producenta wynosi np. 75 kg, to po odliczeniu wagi przeciętnego bagażnika bazowego i boxu dachowego pozostała do dyspozycji ładowność wynosi około 50 kg.

4. DODATKOWE UŁATWIENIA

A w zasadzie należałoby napisać 'ułatwienie', ponieważ chodzi tu o obustronne otwieranie. Jeśli tylko Państwa budżet na to pozwala to zdecydowanie polecamy zakup boxu otwieranego na dwie strony. Po pierwsze znacznie ułatwia to montaż, gdyż box jest mocowany w 4 punktach i dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy, jeżeli możemy unieść wieko boxu z lewej i z prawej strony pojazdu.Drugą już bardziej oczywistą zaletą jest to, że funkcjonalność ta usprawnia załadunek bagażu a także pozwala na swobodniejszy dostęp do niego.5. WYKOŃCZENIE

Na rynku występują boxy o dwóch rodzajach powierzchni, gładkiej lakierowanej i błyszczącej oraz chropowatej, matowej (tzw. aeroskin). Przeważnie boxy lakierowane są droższe, gdyż oczywiście wymagają nieco więcej nakładów pracy przy produkcji. Zaletą boxów matowych jest to, że są bardziej odporne na otarcia i porysowanie. Wadą z pewnością jest utrudnione utrzymanie ich w czystości, zwłaszcza w lecie, gdy czoło boxu potrafi unicestwić pokaźną liczbę owadów, a ich usunięcie z porowatej powierzchni bywa dość ciężkie. Kwestię wyglądu pomijamy, gdyż o gustach się nie dyskutuje.


Jakie boxy polecamy?


Boxy niedrogie

W tym segmencie cenowym polecamy przede wszystkim boxy dachowe firmy Taurus: linii Altro oraz XTREME. Charakteryzują się one bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Producent zdecydował się na zastosowanie w tych boxach prostszego systemu montażu Ultra Rapid na obejmy, co sprawiło, że są one bardzo przystępne cenowo. Na jakości materiałów nie szczędzono i podłogi oraz wieka boxów wykonane są z dobrej klasy tworzyw. Linia boxów Altro obejmuje boxy o pojemności od 460 do 500 litrów pojemności. Rozpiętość rozmiarów i pojemności linii Xtreme jest większa i zawiera 4 rozmiary boxów od 400 do 600 litrów. Wśród alternatyw innych producentów w tym przedziale cenowym zwracamy Państwa uwagę na box Inter Pack Tornado. Jest to box wykończony czarnym lakierem z połyskiem o sylwetce zbliżonej do boxów droższych o kilkaset złotych. Oczywiście, aby zachować rozsądną cenę przy tym rodzaju wykończenia nie zastosowano w tym boxie takich rozwiązań montażowych jak w droższych modelach, jednak system, który w nim odnajdziemy jest bardzo prosty w obsłudze i także szersze belki Wingbar i Whispbar.

ALTRO 460 TYTANOWY Z POŁYSKIEM
ALTRO 460 CZARNY CARBON
ALTRO 500 TYTANOWY Z POŁYSKIEM
ALTRO 500 CZARNY Z POŁYSKIEM
XTREME 400 CZARNY CARBON
XTREME 450 CZARNY CARBON otwierany na 2 strony
XTREME 450 SZARY CARBON
XTREME 450 CZARNY Z POŁYSKIEM
XTREME 500 TYTANOWY Z POŁYSKIEM
Inter Pack Tornado 460

Boxy w średniej cenie

Dysponując takim budżetem warto przyjrzeć się boxom Inter Pack Traxer. Są to boxy o pojemności od 370 do 530 litrów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Linia Traxer sygnowana jest logo polskiego dystrybutora Inter Pack, ale w rzeczywistości boxy te wytwarzane są przez holenderską firmę Hapro, która znana jest w europie zachodniej z wysokiej jakości produktów. Boxy Inter Pack Traxer posiadają w zasadzie wszystkie cechy dobrego, nowoczesnego boxu: są łatwe w montażu, aerodynamiczne, bardzo dobrze wykończone i wykonane z trwałych materiałów. Boxy te rekomendujemy, ponieważ charakteryzują się doskonałym stosunkiem ceny do jakości stanowiąc świetną alternatywę dla droższych marek takich jak THULE.

TRAXER 5.6 srebrny matowy
TRAXER 5.6 czarny matowy
TRAXER 6.2 srebrny matowy
TRAXER 6.2 czarny matowy
TRAXER 6.6 srebrny matowy
TRAXER 6.6 czarny matowy
TRAXER 6.6 czarny z połyskiem
TRAXER 8.6 srebrny matowy
TRAXER 8.6 czarny z połyskiem

Boxy klasy premium

Oczywiście w wyższej cenie wybór dobrych boxów jest większy i w tym segmencie cenowym polecamy 3 linie produktowe:

BOXY INTER PACK ZENITH - Aerodynamiczna linia boxów sygnowana logo Inter Pack a produkowana przez holenderskie Hapro. Boxy Zenith wykonane są ze świetnej jakości materiałów, charakteryzują się doskonałą aerodynamiką. Jeśli szukasz boxu o dynamicznej linii z pewnością powinieneś zapoznać się z tymi produktami. Szczególnie polecamy osobom wstępnie zainteresowanym zakupem boxa Thule Dynamic z tego względu, że Zenith'y oferują większą pojemność przy równie dobrej, a naszym zdaniem nawet lepszej aerodynamice. Boxy Zenith występują w dwóch wersjach pojemnościowych.

INTER PACK ZENITH 6.6
INTER PACK ZENITH 8.6

BOXY THULE MOTION XT - stara seria Motion była najpopularniejsza linią boxów dachowych firmy THULE. Jej popularność wynikała z uniwersalności tego produktu. Nie była ona jednak pozbawiona wad, do których należała przede wszystkim nie najlepsza sztywność boxu. W 2016 roku firma THULE wprowadziła nowe wersje boxów Motion XT, w której usunięto poprzednie niedociągnięcia i wprowadzono kilka usprawnień, przez co możemy z czystym sumieniem polecić te boxy Państwu. W stosunku do starszej serii znaczącej zmianie uległ wygląd wieka, zyskało ono przetłoczenia, które poprawiły aerodynamikę i zwiększyły sztywność konstrukcji. Wieko starszej linii miało w przekroju kształt bardziej zbliżony do półokręgu, w nowych boxach linii XT ten kształt, oczywiście w dużym uproszczeniu, jest bardziej zbliżony do kształtu trapezu, dzięki temu wewnątrz box jest bardziej ustawny. Dla ułatwienia obsługi dodano także system SlideLock ułatwiający otwieranie boxu i poprawiający bezpieczeństwo. Wprowadzono także modyfikacje do systemu montażu, tak, aby boxy Motion XT można było już bez żadnych utrudnień montować na bagażnikach bazowych o belkach szerszych niż belki WINGBAR THULE, np. WHISPBAR. Boxy Motion XT świetnie nadają się na wakacyjne wyprawy z dużą ilością bagażu, ale dobrze poradzą sobie także podczas wyjazdu na zimowe ferie lub nawet na jednodniowy wypad na narty. Podobnie jak w przypadku boxów Dynamic, ze swej strony polecamy boxy w kolorze Tytanowym, naszym zdaniem wyglądają rewelacyjnie i są bardzo praktyczne!

THULE MOTION XT SPORT tytanowy z połyskiem
THULE MOTION XT SPORT czarny z połyskiem
THULE MOTION XT XL tytanowy z połyskiem
THULE MOTION XT XL czarny z połyskiem
THULE MOTION XT M czarny z połyskiem
THULE MOTION XT M tytanowy z połyskiem
THULE MOTION XT L czarny z połyskiem
THULE MOTION XT L tytanowy z połyskiem
THULE MOTION XT XXL czarny z połyskiem
THULE MOTION XT XXL tytanowy z połyskiem

Boxy klasy super premium

Dla tych, którzy dysponują większym budżetem i chcą kupić coś wyjątkowego polecamy serię boksów dachowych THULE VECTOR.

Te boksy dachowe zostały skonstruowane nie tylko po to, aby stanowiły dodatkowe miejsce na bagaż, ale także, aby zdecydowanie uatrakcyjniły wygląd pojazdu. Unikalny kształt THULE Vector w razem z jedynym w swoim rodzaju połączeniem wieka i dna boksu tak, aby stanowiły jedną płaszczyznę w punkcie styku sprawiają, że otrzymujemy doskonale aerodynamiczny produkt o świetnym designie.

Wewnątrz znajduje się podłoga wyścielona wykładziną, aby ustabilizować przewożone przedmioty i zapewnić ich dodatkową ochronę. Komfort użytkowania podnosi zainstalowane fabrycznie oświetlenie. W zestawie znajduje się najwyższej jakości pokrowiec Thule.

Boksy linii Vector dostępne są w 3 rozmiarach, które mogą dostosować się do indywidualnych preferencji.

Poza "standardowym" czarnym kolorem Vector występuje także w unikalnym, tytanowo-matowym wykończeniu, które prezentuje się absolutnie wyjątkowo.

THULE VECTOR M BLACK
THULE VECTOR M TYTAN

THULE VECTOR L BLACK
THULE VECTOR L TYTAN

THULE VECTOR ALPINE BLACK
THULE VECTOR ALPINE TYTAN

W swojej ofercie mamy produkty wszystkich liczących się producentów boxów dachowych: THULE, TAURUS, INTER PACK, HAPRO czy ATERA. Posiadamy także długoletnie doświadczenie w sprzedaży, które pozwala nam na dobranie odpowiedniego boxu do potrzeb klienta. Powyższy poradnik dotyczący zakupu bagażnika to efekt tych doświadczeń. Mamy nadzieje, że porady tu zawarte pomogą Państwu podczas zakupów. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z obsługą sklepu. Większość z ww. boxów samochodowych mamy w stałej ekspozycji w naszych sklepach w Krakowie przy ul. Gersona 28, oraz w Głogoczowie 851 (przy "Zakopiance") - zapraszamy!

wysyłka boksu
SONAX Xtreme do czyszczenia felg
Wysoce skuteczny preparat do czyszczenia felg stalowych i aluminiowych. Bez problemów usuwa nawet najbardziej oporny brud: zapieczony pył hamulcowy, plamy oleju, ślady po gumie oraz wszelkie zanieczyszczenia drogowe.

Nie zawiera kwasów. pH neutralne. Bezpieczny dla felg lakierowanych, nielakierowanych oraz śrub i nakrętek.
Producent
SONAX Xtreme do nabłyszczania opon - Wet Look
Zapewnia długotrwały, głęboki połysk i efekt „mokrej opony”. Konserwuje gumę, a przy regularnym stosowaniu również chroni przed pękaniem, przedwczesnym starzeniem, brązowym zabarwieniem i blaknięciem. Głęboki, czarny i błyszczący wygląd opony utrzymuje się do kilku tygodni. Nadaje się do wszystkich rodzajów opon. Niezwykle łatwy w aplikacji.
Producent
SONAX Xtreme cockpit efekt matowy
SONAX Xtreme Cockpit matowy czyści i pielęgnuje wszystkie wewnętrzne elementy samochodu wykonane z tworzyw sztucznych. Zachowuje oryginalna strukturę powierzchni matowych, ogranicza powstawanie oślepiających refleksów świetlnych.
Producent
Liqui Moly Oczyszczacz klimatyzacji 0,25L
Preparat pozwala na gruntowne oczyszczenia parownika oraz całego układu klimatyzacji bez demontażu elementów składowych. Szybko i skutecznie usuwa grzyby i bakterie. Tworzy ochronny film w parowniku i dba o świeżość i czystość powietrza. Czyszczenie zaleca się co najmniej raz w roku.
Producent
(12) 346 346 2 info@strefakierowcy.pl pn-pt: 9-17, sob: 9-13