Subiektywnie o boxach dachowych

Jaki box dachowy wybrać - nasze porady oraz opinie


Samochodowe boxy dachowe to przydatne akcesorium, które może w znaczny sposób powiększyć przestrzeń ładunkową pojazdu. Rok w rok przybywa amatorów samochodowych wypraw, letnich i zimowych, więc oferta boxów jaką przedstawiają nam producenci także staje się coraz większa. W gąszczu produktów ciężko wybrać optymalny produkt. Nasz poradnik zawiera informację na co warto zwrócić uwagę przy zakupie boxu dachowego, oraz wskazuje produkty, które naszym zdaniem są godne polecenia.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie boxu dachowego


Boksy dachowe to nie są skomplikowane urządzenia i aby dokonać słusznego wyboru nie trzeba wertować internetu tygodniami. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka czynników, które są - naszym zdaniem - istotne a wybór automatycznie zawęzi nam się do kilku modeli spośród których będziemy mogli dokonać ostatecznego wyboru.

1. WYMIARY

Ten czynnik jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze box dachowy powinien być dobrany do samochodu w taki sposób, aby nie przesłaniał widoczności z przodu i nie blokował możliwości otwarcia tylnej klapy bagażnika. Nie należy więc przesadzać z jego wymiarami! Optymalnym rozwiązaniem jest jeśli box dachowy nie zachodzi na przednią szybę bardziej niż 10-15 cm i znajduje się w podobnej odległości od końca dachu, taka zasada dotyczy pojazdów typu kombi, hatchback czy SUV. Oczywiście w sedanach sytuacja jest inna, w ich przypadku box niemal zawsze będzie zachodził nieco nad tylną szybę, ale oczywiście nie przesłania to widoczności ani nie stanowi problemu przy otwieraniu klapy bagażnika.Jeśli wiemy już na jaką maksymalną długość boxu możemy sobie pozwolić to pozostaje nam rozważenie pozostałych dwóch wymiarów, czyli wysokości i szerokości. Należy pamiętać, że boxy niskie przeważnie nieco mniej hałasują, jednak o ile świetnie nadają się do przewożenia długich i płaskich przedmiotów (np. narty i snowboard) to już umieszczenie w nich większych toreb czy walizek może być trudne lub niemożliwe. Jeśli chodzi o szerokość to pamiętajmy o tym, aby z nią nie przesadzać jeśli obok boxu na bagażniku bazowym będziemy chcieli przewozić rower czy kajak. Jeśli box zajmie zbyt dużo miejsca na belkach bagażnika, to może nie udać nam się już umieścić na nich dodatkowych uchwytów.2. SPOSÓB MOCOWANIA

Praktycznie każdy z producentów boxów ma swoje autorskie rozwiązanie dotyczące sposobu montażu na bagażniku bazowym. Choć określenie 'autorskie' jest zastosowane nieco na wyrost, ponieważ ogólna idea danego podejścia do tematu mocowania jest podobna, a poszczególne systemy różnią się detalami. Na rynku najczęściej spotkamy boxy montowane według trzech poniżej opisanych sposobów. Wybierając box należy więc upewnić się jakim bagażnikiem bazowym dysponujemy lub czy bagażnik, który mamy zamiar kupić będzie pasował do wybranego boxu.
  • montaż w rowku T belek aluminiowych - szybki, najbardziej estetyczny i najbardziej aerodynamiczny sposób montażu. Kompatybilny z belkami o rowku T 20 mm (wszystkie oferowane u nas posiadają rowek o tych wymiarach). Przeważnie zajmuje też mało miejsca wewnątrz boxu. Takie systemy stosują standardowo firmy WHISPBAR i KAMEI (nie wszystkie modele). W przypadku wybranych boxów THULE, TAURUS i INTER PACK można taki system dokupić oddzielnie.


  • montaż za pomocą 'łapek' sterowanych pokrętłami - bardzo szybki i bardzo łatwy w obsłudze. Pasuje do większości bagażników bazowych z wyłączeniem tych o bardzo szerokich belkach. Stosowany w boxach: THULE linii Motion, Touring, Dynamic i Excellence; INTER PACK linii Traxer, Zenith. W uproszczonej formie także w boxach INTER PACK Tornado i TAURUS Adventure


  • montaż za pomocą obejm w kształcie litery U - aby ograniczyć cenę stosowany w budżetowych seriach boxów takich producentów jak INTER PACK i TAURUS (naszym zdaniem lepiej dopracowane). Ten typ mocowania jest kompatybilny z belkami stalowymi i aluminiowymi o przekroju owalu (nie pasuje do płaskich belek w kształcie skrzydeł). W większości przypadków, do boxów wyposażonych standardowo w taki system montażu istnieje możliwość dokupienia adapterów umożliwiających ich zamontowanie w rowku T belek aluminiowych.3. NOŚNOŚĆ DACHU AUTA

Każde auto posiada ograniczenia co do maksymalnego obciążania dachu, odpowiednią informację odnajdą Państwo w instrukcji obsługi pojazdu. Nie należy przekraczać zalecanych przez producenta wartości. Należy pamiętać, że sam bagażnik bazowy i box mają swoją wagę. I jeśli maksymalne obciążenie dachu dopuszczalne przez producenta wynosi np. 75 kg, to po odliczeniu wagi przeciętnego bagażnika bazowego i boxu dachowego pozostała do dyspozycji ładowność wynosi około 50 kg.

4. DODATKOWE UŁATWIENIA

A w zasadzie należałoby napisać 'ułatwienie', ponieważ chodzi tu o obustronne otwieranie. Jeśli tylko Państwa budżet na to pozwala to zdecydowanie polecamy zakup boxu otwieranego na dwie strony. Po pierwsze znacznie ułatwia to montaż, gdyż box jest mocowany w 4 punktach i dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy, jeżeli możemy unieść wieko boxu z lewej i z prawej strony pojazdu.Drugą już bardziej oczywistą zaletą jest to, że funkcjonalność ta usprawnia załadunek bagażu a także pozwala na swobodniejszy dostęp do niego.5. WYKOŃCZENIE

Na rynku występują boxy o dwóch rodzajach powierzchni, gładkiej lakierowanej i błyszczącej oraz chropowatej, matowej (tzw. aeroskin). Przeważnie boxy lakierowane są droższe, gdyż oczywiście wymagają nieco więcej nakładów pracy przy produkcji. Zaletą boxów matowych jest to, że są bardziej odporne na otarcia i porysowanie. Wadą z pewnością jest utrudnione utrzymanie ich w czystości, zwłaszcza w lecie, gdy czoło boxu potrafi unicestwić pokaźną liczbę owadów, a ich usunięcie z porowatej powierzchni bywa dość ciężkie. Kwestię wyglądu pomijamy, gdyż o gustach się nie dyskutuje.


Jakie boxy polecamy?


Boxy niedrogie, do 1200 zł

W tym segmencie cenowym polecamy przede wszystkim boxy dachowe firmy Taurus: linii Altro oraz XTREME. Charakteryzują się one bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Producent zdecydował się na zastosowanie w tych boxach prostszego systemu montażu Ultra Rapid na obejmy, co sprawiło, że są one bardzo przystępne cenowo. Na jakości materiałów nie szczędzono i podłogi oraz wieka boxów wykonane są z dobrej klasy tworzyw. Linia boxów Altro obejmuje boxy o pojemności od 460 do 500 litrów pojemności. Rozpiętość rozmiarów i pojemności linii Xtreme jest większa i zawiera 4 rozmiary boxów od 400 do 600 litrów. Wśród alternatyw innych producentów w tym przedziale cenowym zwracamy Państwa uwagę na box Inter Pack Tornado. Jest to box wykończony czarnym lakierem z połyskiem o sylwetce zbliżonej do boxów droższych o kilkaset złotych. Oczywiście, aby zachować rozsądną cenę przy tym rodzaju wykończenia nie zastosowano w tym boxie takich rozwiązań montażowych jak w droższych modelach, jednak system, który w nim odnajdziemy jest bardzo prosty w obsłudze i także szersze belki Wingbar i Whispbar.

ALTRO 460 TYTANOWY Z POŁYSKIEM
ALTRO 460 CZARNY CARBON
ALTRO 500 TYTANOWY Z POŁYSKIEM
ALTRO 500 CZARNY Z POŁYSKIEM
XTREME 400 CZARNY CARBON
XTREME 450 CZARNY CARBON otwierany na 2 strony
XTREME 450 SZARY CARBON
XTREME 450 CZARNY Z POŁYSKIEM
XTREME 500 TYTANOWY Z POŁYSKIEM
Inter Pack Tornado 460

Boxy w średniej cenie, od 1200 do 2000 zł

Dysponując takim budżetem warto przyjrzeć się boxom Inter Pack Traxer. Są to boxy o pojemności od 370 do 530 litrów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Linia Traxer sygnowana jest logo polskiego dystrybutora Inter Pack, ale w rzeczywistości boxy te wytwarzane są przez holenderską firmę Hapro, która znana jest w europie zachodniej z wysokiej jakości produktów. Boxy Inter Pack Traxer posiadają w zasadzie wszystkie cechy dobrego, nowoczesnego boxu: są łatwe w montażu, aerodynamiczne, bardzo dobrze wykończone i wykonane z trwałych materiałów. Boxy te rekomendujemy, ponieważ charakteryzują się doskonałym stosunkiem ceny do jakości stanowiąc świetną alternatywę dla droższych marek takich jak THULE i WHISPBAR.

TRAXER 5.6 srebrny matowy
TRAXER 5.6 czarny matowy
TRAXER 6.2 srebrny matowy
TRAXER 6.2 czarny matowy
TRAXER 6.6 srebrny matowy
TRAXER 6.6 czarny matowy
TRAXER 6.6 czarny z połyskiem
TRAXER 8.6 srebrny matowy
TRAXER 8.6 czarny z połyskiem


Boxy klasy premium, od 2000 zł

Oczywiście w wyższej cenie wybór dobrych boxów jest większy i w tym segmencie cenowym polecamy 3 linie produktowe:

BOXY WHISPBAR WB752 i WB73 - Propozycja dla tych, którzy chcą się wyróżnić. Firma WHISPBAR, po sukcesie swoich bagażników bazowych od niedawna oferuje klientom boxy o ciekawym designe, z innowacyjnymi rozwiązaniami, o doskonałej aerodynamice (przy sporych wymiarach), ze świetnym system montażu i wykonane z najwyższą starannością z najlepszych materiałów.

WHISPBAR WB752 biały z połyskiem
WHISPBAR WB752 srebrny z połyskiem
WHISPBAR WB752 czarny z połyskiem
WHISPBAR WB753 biały z połyskiem
WHISPBAR WB753 srebrny z połyskiem
WHISPBAR WB753 czarny z połyskiem

BOXY THULE DYNAMIC - boxy linii Dynamic są już z nami od kilku dobrych lat i zdobyły sobie przez ten czas wielu zwolenników. To przede wszystkim za sprawą intrygującego wyglądu i bardzo dobrej aerodynamiki. Oczywiście w boxach Dynamic mamy do czynienia z bardzo dobrej jakości materiałami i banalnym w obsłudze systemem montażu. Z racji swoich proporcji (niska, aerodynamiczna sylwetka) rekomendujemy je przede wszystkim na zimowe wyprawy na narty. O gustach się nie dyskutuje, ale naszym zdaniem lakier stosowany do wykończenia boxów w wersji tytanowej to najładniejszy kolor wśród stosowanych w boxach samochodowych. Na żywo połączenie tytanowego wieka z czarną podłoga wygląda rewelacyjnie. Co istotne to wykończenie jest także bardzo praktyczne, ponieważ zarysowania, brud i kurz na tym kolorze są mniej widoczne niż na wersji czarnej.

THULE DYNAMIC 800 tytanowy z połyskiem
THULE DYNAMIC 800 czarny z połyskiem
THULE DYNAMIC 900 tytanowy z połyskiem
THULE DYNAMIC 900 czarny z połyskiem

BOXY THULE MOTION XT - stara seria Motion była najpopularniejsza linią boxów dachowych firmy THULE. Jej popularność wynikała z uniwersalności tego produktu. Nie była ona jednak pozbawiona wad, do których należała przede wszystkim nie najlepsza sztywność boxu. W 2016 roku firma THULE wprowadziła nowe wersje boxów Motion XT, w której usunięto poprzednie niedociągnięcia i wprowadzono kilka usprawnień, przez co możemy z czystym sumieniem polecić te boxy Państwu. W stosunku do starszej serii znaczącej zmianie uległ wygląd wieka, zyskało ono przetłoczenia, które poprawiły aerodynamikę i zwiększyły sztywność konstrukcji. Wieko starszej linii miało w przekroju kształt bardziej zbliżony do półokręgu, w nowych boxach linii XT ten kształt, oczywiście w dużym uproszczeniu, jest bardziej zbliżony do kształtu trapezu, dzięki temu wewnątrz box jest bardziej ustawny. Dla ułatwienia obsługi dodano także system SlideLock ułatwiający otwieranie boxu i poprawiający bezpieczeństwo. Wprowadzono także modyfikacje do systemu montażu, tak, aby boxy Motion XT można było już bez żadnych utrudnień montować na bagażnikach bazowych o belkach szerszych niż belki WINGBAR THULE, np. WHISPBAR. Boxy Motion XT świetnie nadają się na wakacyjne wyprawy z dużą ilością bagażu, ale dobrze poradzą sobie także podczas wyjazdu na zimowe ferie lub nawet na jednodniowy wypad na narty. Podobnie jak w przypadku boxów Dynamic, ze swej strony polecamy boxy w kolorze Tytanowym, naszym zdaniem wyglądają rewelacyjnie i są bardzo praktyczne!

THULE MOTION XT SPORT tytanowy z połyskiem
THULE MOTION XT SPORT czarny z połyskiem
THULE MOTION XT XL tytanowy z połyskiem
THULE MOTION XT XL czarny z połyskiem
THULE MOTION XT M czarny z połyskiem
THULE MOTION XT M tytanowy z połyskiem
THULE MOTION XT L czarny z połyskiem
THULE MOTION XT L tytanowy z połyskiem
THULE MOTION XT XXL czarny z połyskiem
THULE MOTION XT XXL tytanowy z połyskiem

W swojej ofercie mamy produkty wszystkich liczących się producentów boxów dachowych: THULE, TAURUS, INTER PACK, WHISPBAR czy KAMEI. Posiadamy także długoletnie doświadczenie w sprzedaży, które pozwala nam na dobranie odpowiedniego boxu do potrzeb klienta. Powyższy poradnik dotyczący zakupu bagażnika to efekt tych doświadczeń. Mamy nadzieje, że porady tu zawarte pomogą Państwu podczas zakupów. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z obsługą sklepu. Większość z ww. boxów samochodowych mamy w stałej ekspozycji w sklepie stacjonarnym w Krakowie przy ul. Gersona 28 - zapraszamy!

wysyłka boksu
Skrobaczka do szyb Murska 580L - z rączką
Kto może znać się lepiej na produkcji skrobaczek niż Skandynawowie? Fińska skrobaczka Murska to prawdziwy pogromca szronu i lodu. Sekretem jej skuteczności jest mosiężne ostrze, które dzięki swej sztywności doskonale radzi sobie oczyszczaniem zamrożonej szyby. Ostrze jest wykonane oszlifowanego metalu i nie posiada ostrych krawędzi, więc nie ma ryzyka uszkodzenia szyby. Skrobaczka posiada dwustronną końcówkę - metalową do usuwania lodu i nagumowaną do usuwania jego resztek z szyby. Rączka ma długość 35 cm a szerokość skrobaka to 9 cm. Kolory wycieraczek wysyłane są losowo z powodu różnych dostaw jakie otrzymujemy.
Osłona Przeciwszronowa WINTER L
Przeciwszronowa osłona na szybę WINTER klasy BASIC- praktyczna osłona skutecznie chroniąca przednią szybę pozostawionego na zewnątrz pojazdu przed osadzającym się szronem, lodem, śniegiem. Pozwoli zaoszczędzić czas, poświęcany na codzienne „zdzieranie” lodu lub przymarzniętego śniegu z szyby, a także ochroni ją przed zarysowaniem, uszkodzeniem, zabrudzeniem. Produkt ekologiczny i ekonomiczny- wielokrotnego użytku.

Wykonana z wysokogatunkowego materiału SPUNBOND - bardzo mocnego, wytrzymałego a przede wszystkim odpornego na przymarzanie. Osłona WINTER wykonana jest w bardzo praktycznym czarnym kolorze. Produkt zaprojektowany głównie z myślą o właścicielach samochodów, którzy nie mają możliwości garażowania. Produkt bardzo łatwy w czyszczeniu, osłonę można prać w temperaturze 40°. Osłona jest bardzo łatwa w zakładaniu i ściąganiu – montaż odbywa się poprzez przytrzaśnięcie jej przednimi drzwiami.
Dywaniki gumowe Skoda Fabia (2014-) FROGUM
Najwyższej jakości dywaniki samochodowe polskiej firmy Frogum w klasycznym czarnym kolorze. Są dedykowane do konkretnego modelu pojazdu co gwarantuje ich idealne dopasowanie. Guma z której wykonany jest dywanik jest gruba i elastyczna, dzięki czemu charakteryzują się wysoką trwałością. Materiał, z którego wykonane są dywaniki jest bezwonny i bezpieczny dla człowieka.