Jak dobrać hak holowniczy?

WSTĘP

Nasz sklep posiada w swojej ofercie haki holownicze firm Westfalia i Witter. Postawiliśmy na te marki, ponieważ gwarantują one najwyższą jakość w segmentach cenowych w których konkurują.

DLACZEGO WARTO KUPIĆ PRODUKTY WESTFALIA?

Westfalia to oczywiście absolutny lider rynku jeśli chodzi o produkty premium. Bezdyskusyjnie są to haki holownicze najwyższej jakości. Haki tej firmy trafiają na pierwsze wyposażenie i są sprzedawane jako akcesoria dodatkowe przez takich producentów jak Porsche, Mercedes-Benz, Audi, BMW, Volkswagen, Opel itd. (oczywiście w salonach ww. producentów haki Westfalia sygnowane są logo danego producenta). Mimo, że są to najdroższe haki na rynku to naszym zdaniem zdecydowanie warto dołożyć około 10-20% do ceny innych haków, które próbują konkurować z Westfalią, aby nabyć produkt, którego jakość jest bezsprzecznie zdecydowanie najwyższa.

Jakość ta objawia się:
 • precyzją wykonania – zautomatyzowany proces produkcyjny, brak ryzyka ‘niedoróbki’
 • użytymi materiałami – najwytrzymalsza stal wśród haków holowniczych
 • trwałością - potwierdzoną dożywotnią gwarancją bezpieczeństwa
 • idealnym dopasowaniem do pojazdu – łatwy montaż, bezpieczeństwo, w większości przypadków nie jest konieczna ingerencja w zderzak podczas zakładania, a jeśli jest wymagana to jest ona minimalna (taką informację poda nasz konfigurator)
 • modułami elektrycznym - te, poza ‘standardowymi’ funkcjami potrafią w pełni wykorzystać możliwości adaptacji auta do ciągnięcia przyczepy (praktycznie wszystkie nowe, oraz duża liczba kilku czy nawet kilkunastoletnich aut posiada ‘zaprogramowany’ tryb ciągnięcia przyczepy w którym zmianie ulega działanie takich systemów jak ABS, kontroli trakcji, wspomagania hamowania, Park Assist i wielu innych - ich sposób działania zmienia się, gdy samochód 'wie', że ciągnie przyczepę lub 'wiezie' bagażnik rowerowy, taką wiedzę do samochodu przekazują jedynie wiązki dedykowane).

Asortyment haków holowniczych Westfalia jest bardzo bogaty, obejmuje haki wypinane automatycznie, odkręcane F20, mocowane do płytki flanszowej oraz na stałe.

DLACZEGO WARTO KUPIĆ PRODUKTY WITTER?

Firma Witter należy do grupy Westfalia i ma za zadanie konkurować w średnim segmencie cenowym. Są to produkty o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości, przeznaczone dla klientów, którzy nie chcą przeznaczać dużych kwot na zakup haka holowniczego, a jednak posiąść dobry produkt. Wśród haków holowniczych Witter odnajdą Państwo modele wypinane automatycznie, odkręcane na dwie śruby F20 i mocowane na płytce flanszowej. Witter ma w swojej ofercie także uniwersalne wiązki elektryczne. Zasługują one na szczególną uwagę, ponieważ wyróżniają się wśród tego typu produktów bardzo dobrą jakością. Posiadają one funkcje, które nie są regułą wśród podobnych cenowo rozwiązań na rynku. Potrafią odłączyć czujniki parkowania, sygnalizować o spalonej żarówce, obsługują lampy LED oraz żarówki łączące dwie i więcej funkcji. Oczywiście umożliwiają także korzystanie ze światła przeciwmgielnego a w wersji 13-sto PINowej także ze światła wstecznego. W 13-sto PINowej, po dokupieniu zestawu rozszerzającego istnieje także możliwość zasilania urządzeń w przyczepie kempingowej z akumulatora samochodu.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ, ABY WŁAŚCIWIE DOBRAĆ HAK?

Proces właściwego doboru haka holowniczego powinien uwzględniać dwa aspekty: samochód na którym ma on zostać zamontowany oraz wymagania użytkownika.

Auto

Jeśli chodzi o kwestię auta, to koniecznie trzeba znać markę, model, typ nadwozia oraz rok produkcji.

Nasza wyszukiwarka zapyta Cię o te dane.Dodatkowo, jeśli auto występuje w różnych pakietach wyposażenia (np. S Line, M-Pakiet, Allroad, GTI) to wiedza, czy auto posiada takowy może okazać się potrzebna. Część pojazdów jest wstępnie przygotowana do montażu haka. Jeśli tak się zdarza w przypadku twojego auta, to informację o obostrzeniach dotyczących wersji specjalnych znajdziesz w opisie haków, a przy wiązkach elektrycznych znajdzie się dopisek, czy jest ona przeznaczona do auta z przygotowaniem fabrycznym czy bez:
Zastosowanie

Do niedawna prawo wymagało, aby w światło wsteczne wyposażone były jedynie przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg. Powodowało to, że wiele osób montowało do haków tańsze wiązki 7-pinowe, ponieważ były one wystarczające do ciągnięcia mniejszych przyczep oraz użytkowania bagażników rowerowych montowanych na hak. W 2016 roku nastąpiła jednak zmiana przepisów, która dotknęła głównie bagażniki rowerowe. Od tego momentu, aby ich przewóz był w pełni zgodny z prawem powinny być one wyposażone w świtało wsteczne, a co za tym idzie także w 13-sto pinowe gniazdo (7-mio pinowe gniazdo nie ma funkcji światła wstecznego).

Dlatego kupując hak należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego będzie użytkowany:
 • jeśli wyłącznie do ciągnięcia przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750 kg to można zdecydować się na wiązkę 7 PIN
 • jeśli do przewozu bagażnika rowerowego montowanego na hak lub przyczepy o DMC przekraczającej 750 kg to konieczna jest instalacja wiązki 13 PIN (taka wiązka obsługuje światło wsteczne oraz stały plus – możliwe jest zasilanie urządzeń w przyczepie z akumulatora auta)

W związku z tym, że różnica cenowa pomiędzy wiązkami 7 i 13 PIN obecnie nie jest duża, to z racji większej funkcjonalności modelu 13 PIN zdecydowanie rekomendujemy instalację takiej wersji.

Wiązki elektryczne to zawsze oddzielny element. Trzeba je dokupić oddzielnie, nie wchodzą one w skład zestawu haka.

TYPY HAKÓW

W zależności od tego jakim pojazdem dysponujesz możesz mieć do wyboru różne rodzaje haków:

Hak wypinany automatycznie

Niezwykle wygodne rozwiązanie wymyślone przez firmę Westfalia. Której produkty tego typu są uznawane za najlepsze. W naszej ofercie znajdują się również tańsze odpowiedniki od firmy Witter. Hak tego typu możesz wypiąć bez użycia dodatkowych narzędzi w ciągu kilku sekund, ponowny montaż jest równie szybki i wygodny. Przeważnie przy montażu tego typu haka nie jest konieczne podcinanie zderzaka, a jeśli już zachodzi taka konieczność podcięcie jest niewidoczne. Co istotne gniazdo haka nie jest widoczne po wypięciu kuli.
Hak przykręcany na śruby

Tego typu hak także pozwala na demontaż kuli, jednak nie jest to już takie proste jak w przypadku haków wypinanych automatycznie i wymaga użycia klucza. Miejsce montażu pozostaje widoczne po odkręceniu kuli. Jeśli chodzi o ingerencję w zderzak to statystycznie rzecz ujmując tego typu haki wymagają w większej ilości przypadków ingerencji w zderzak, jednak w bardzo wielu przypadkach podcinanie wciąż nie jest konieczne lub podcięcie pozostaje niewidoczne (informację w tym zakresie odnajdziesz na karcie produktu).
Hak mocowany na stałe

Tego typu haki stanowią całość z całą belką nośną haka. Nie ma więc możliwości demontażu kuli. Są jednak bardzo rzadko stosowane.TYPY WIĄZEK

Wiązki, poza rozróżnieniem na 7 i 13 PIN dzielimy także na uniwersalne i dedykowane.
 • Wiązki uniwersalne – oferujemy rozwiązania firmy Witter. Jak sama nazwa wskazuje są one uniwersalne i dzielą się jedynie na 7 i 13 PIN. Wiązki uniwersalne mają dwie główne zalety: stosunkowo łatwo się je montuje, gdyż nie wymagają kodowania, a także mają niewygórowaną cenę. Choć przyznajemy, że wśród wiązek uniwersalnych wiązki firmy Witter nie należą do najtańszych. Dlaczego? Po pierwsze, ponieważ oferują wśród tego typu rozwiązań najlepszą jakość, gdyż okablowanie i osprzęt są w zasadzie takie same jak w przypadku wiązek Westfalia (Witter należy do Westfalii, stąd taka sytuacja). Po drugie, po poprawnym podpięciu potrafią odłączać czujniki parkowania, sygnalizować o spalonych żarówkach, obsługują lampy LED oraz żarówki łączące dwie i więcej funkcji. Oczywiście w przypadku wiązek 13 PIN dochodzi do tego obsługa światła wstecznego oraz stałego plusa.
 • Wiązki dedykowane – zaprojektowane pod konkretny model auta. Taka wiązka ‘komunikuje’ się z komputerem auta i w ten sposób możliwe jest uzyskanie pełnej funkcjonalności pojazdu, jaką producent przewidział i co bardzo istotne – za którą już zapłaciłeś kupując auto – do ciągnięcia przyczepy i użytkowania bagażnika rowerowego. Praktycznie wszystkie nowe, ale także bardzo wiele aut kilku a nawet kilkunastoletnich posiada systemy pokładowe, które działają inaczej, jeśli taki pojazd ciągnie przyczepę za pośrednictwem haka wyposażonego w wiązkę dedykowaną. Podpięcie przyczepy może mieć wpływ na działanie od kilku do nawet kilkudziesięciu systemów w twoim aucie. Począwszy od dość oczywistych, takich jak ABS, kontrola trakcji, system wspomagania hamowania, Park Assist poprzez takie funkcje jak automatyczne otwieranie bagażnika (niemożliwe gdy używany jest jak), sterowanie chłodzeniem (zintensyfikowane chłodzenie silnika podczas użytkowania haka) i wiele innych. Co istotne wiązki dedykowane projektowane są w ścisłej współpracy z producentami aut, masz więc gwarancję pełnej kompatybilności.

REKOMENDOWANE WYPOSAŻENIE UZUPEŁNIAJĄCE: SPRĘŻYNY

Chyba każdy z nas kojarzy z wakacyjnych wyjazdów widok auta z kompletem pasażerów wyładowanego bagażami, z założonym na hak bagażnikiem rowerowym, którego tył niemal szoruje po asfalcie. Dzieje się tak, ponieważ tylna oś pojazdu nie jest przystosowana do takich obciążeń oraz następuje znaczna dysproporcja w rozkładzie masy pomiędzy przodem a tyłem auta. Mając to na uwadze firma Westfalia oferuje sprężyny wzmacniające tylne zawieszenie.

Oczywiście sprężyny nie są wymagane. Jednak naszym zdaniem warto się poważnie nad ich zakupem zastanowić. Dlaczego?
 • Są one zaprojektowane do konkretnego modelu auta, co gwarantuje idealne dopasowanie i łatwy montaż
 • W ponad 90% przypadków stosuje się je jako sprężyny dodatkowe, co to daje? W normalnych warunkach pracują sprężyny fabryczne, dopiero, gdy auto zostanie dociążone ‘pomagają’ im sprężyny Westfalia. Taki progresywny sposób działania sprawia, że dodatkowe sprężyny nie pogarszają komfortu jazdy na co dzień.
 • Zastosowanie sprężyn znacznie poprawia sterowność auta pod dużym obciążeniem, ponieważ przednie koła mają lepszy kontakt z jezdnią, oczywiście pozytywnie wpływa to także na drogę hamowania. W kryzysowych sytuacjach może to być kwestia ‘być albo nie być’.
PRZYDATNE AKCESORIA

Jeśli wiesz, że do swojego haka będziesz podpinać zarówno wtyczki 7 jak i 13 PIN to konieczne będzie zakupienie odpowiedniej przejściówki: 7 na 13 lub 13 na 7 (pierwsza liczba to liczba pinów po stronie auta, a więc adapter 7/13 umożliwia podpięcie 13-sto PINowej wtyczki bagażnika/przyczepki do 7-mio PINowego gniazda po stronie auta). Proszę pamiętać, że zastosowanie przy gnieździe 13-sto PINowym przejściówki na 7 ogranicza funkcjonalność (brak światła wstecznego i stałego plusa). Oczywiście zastosowanie przy gnieździe 7 PINowym przejściówki 13-PIN nie powoduje ‘dodania’ tych funkcji.

Do haków wypinanych automatycznie polecamy zakup oryginalnego pokrowca na kulę haka.

haki holownicze z montażem Kraków


KTO MOŻE ZAMONTOWAĆ HAK?

Haki holownicze oferowane przez nas to haki projektowane pod konkretne modele samochodów i wykorzystują ich fabryczne punkty montażowe, są więc do nich dobrze dopasowane. Przy montażu nie jest konieczne stosowanie młotka, jako czynnika dopasowującego, jak to ma miejsce w przypadku tanich haków. Haki dostarczane są ze szczegółową instrukcją montażu, więc mogą być montowane nie tylko w warsztatach wyspecjalizowanych w tym zakresie, ale także w zwykłych warsztatach mechanicznych, w których pracują kompetentni mechanicy. Reasumując: montaż samego haka nie jest niczym trudnym – wymaga od osoby, która go będzie przeprowadzać postępowania krok po kroku według zaleceń producenta.

Jeśli chodzi o montaż wiązki elektrycznej to tutaj mamy do czynienia z dwoma sytuacjami. W przypadku wiązek uniwersalnych Witter ich montaż może z powodzeniem przeprowadzić doświadczony elektryk samochodowy, który będzie postępował zgodnie z instrukcją. Natomiast w przypadku wiązek dedykowanych występuje podział na takie, które nie wymagają kodowania, wtedy montaż może przeprowadzić również doświadczony elektryk bez dodatkowego sprzętu, ale może być także konieczne kodowanie. Informacje w tej kwestii znajdują się w danych technicznych wiązki widocznych na stronie. Jeśli w danych widnieje informacja, że kodowanie jest wymagane w takiej sytuacji niezbędne jest użycie programatora Westfalia. Takim urządzeniem dysponują przeważnie stacje ASO oraz wyspecjalizowane warsztaty montujące haki.

PO MONTAŻU

Zamontowany hak musi przejść przegląd na stacji diagnostycznej, która potwierdzi, że jest on zamontowany sposób prawidłowy. Uprawnienia do wykonania przeglądu haka posiadają wszystkie stacje diagnostyczne realizujące przeglądy samochodów osobowych i dostawczych.

Następnie należy zgłosić fakt montażu haka do organu, który wydał dowód rejestracyjny, zostanie w nim umieszczony odpowiedni wpis. Do wniosku o wpisanie haka do dowodu należy dołączyć zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym, kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz oczywiście oryginał dowodu rejestracyjnego.

W przypadku haków przykręcanych należy okresowo sprawdzać stopień ich dokręcenia do belki. Im intensywniej hak jest używany tym częściej należy tę kwestię kontrolować.

SONAX Xtreme do czyszczenia felg
Wysoce skuteczny preparat do czyszczenia felg stalowych i aluminiowych. Bez problemów usuwa nawet najbardziej oporny brud: zapieczony pył hamulcowy, plamy oleju, ślady po gumie oraz wszelkie zanieczyszczenia drogowe.

Nie zawiera kwasów. pH neutralne. Bezpieczny dla felg lakierowanych, nielakierowanych oraz śrub i nakrętek.
Producent
SONAX Xtreme do nabłyszczania opon - Wet Look
Zapewnia długotrwały, głęboki połysk i efekt „mokrej opony”. Konserwuje gumę, a przy regularnym stosowaniu również chroni przed pękaniem, przedwczesnym starzeniem, brązowym zabarwieniem i blaknięciem. Głęboki, czarny i błyszczący wygląd opony utrzymuje się do kilku tygodni. Nadaje się do wszystkich rodzajów opon. Niezwykle łatwy w aplikacji.
Producent
SONAX Xtreme cockpit efekt matowy
SONAX Xtreme Cockpit matowy czyści i pielęgnuje wszystkie wewnętrzne elementy samochodu wykonane z tworzyw sztucznych. Zachowuje oryginalna strukturę powierzchni matowych, ogranicza powstawanie oślepiających refleksów świetlnych.
Producent
Liqui Moly Oczyszczacz klimatyzacji 0,25L
Preparat pozwala na gruntowne oczyszczenia parownika oraz całego układu klimatyzacji bez demontażu elementów składowych. Szybko i skutecznie usuwa grzyby i bakterie. Tworzy ochronny film w parowniku i dba o świeżość i czystość powietrza. Czyszczenie zaleca się co najmniej raz w roku.
Producent
(12) 346 346 2 info@strefakierowcy.pl pn-pt: 9-17, sob: 9-13