Jak przewieźć narty w samochodzie?

Autor: Ekspert StrefaKierowcy.pl
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę

Jak bezpiecznie przewozić narty w samochodzie?

Bezpieczne przewożenie nart stanowi najważniejszy element udanych zimowych wycieczek na stokach narciarskich. Istnieje wiele różnych metod transportu nart, od prostych do bardziej zaawansowanych. Kierowcy mają do wyboru różnorodne opcje, w tym montaż specjalnych uchwytów na dachu samochodu, wykorzystanie bagażnika dachowego, bądź wnętrza samochodu. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniego sposobu transportu nart zależy od preferencji, rodzaju samochodu oraz ilości przewożonych nart. W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się bliżej różnym technikom przewozu nart, aby pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniej dla indywidualnych potrzeb.

Oprócz przewozu nart, wiele z tych rozwiązań umożliwia również transport desek snowboardowych oraz dodatkowego sprzętu narciarskiego. Dzięki uniwersalności i elastyczności wielu systemów mocowania, kierowcy mają możliwość przewożenia nie tylko nart, lecz także snowboardów, kijków narciarskich, butów czy nawet kombinezonów. To istotne, szczególnie dla tych, którzy podróżują w grupie i chcą mieć możliwość zorganizowania transportu całego niezbędnego wyposażenia narciarskiego w wygodny i bezpieczny sposób. Dlatego wybór odpowiedniego sposobu przewozu nie tylko nart, ale także innych elementów ekwipunku, może znacznie ułatwić organizację wyjazdu narciarskiego.

”Jak_przewozić_narty_w_samochodzie”

Rozwiązanie dedykowane dla narciarzy - uchwyty narciarskie na dach

Bagażnik na narty, znany również jako uchwyt narciarski, to praktyczny dodatek dla entuzjastów sportów zimowych, którzy często podróżują własnym samochodem. Oferuje solidne zabezpieczenie nart czy snowboardu podczas transportu, minimalizując ryzyko przesuwania się sprzętu podczas jazdy. Większość tych bagażników posiada specjalne mechanizmy zabezpieczające, zapewniające stabilne trzymanie nart czy desek snowboardowych.

Różnorodność modeli bagażników na narty obejmuje również dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenia zamkami, co zapewnia dodatkowy komfort i bezpieczeństwo w czasie postoju pojazdu. Ponadto, są one zazwyczaj wykonane z materiałów odpornych na niskie temperatury oraz działanie soli drogowej, co zapewnia ich trwałość nawet w trudnych warunkach zimowych.

Montaż uchwytów narciarskich jest zazwyczaj prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co ułatwia ich instalację. Co istotne, gdy nie są potrzebne, można je łatwo zdemontować i przechować, ponieważ nie zajmują dużo miejsca.

Zalety bagażników na narty obejmują ich elastyczność montażu oraz atrakcyjną cenę w porównaniu do innych opcji, jak np. boksy dachowe. Dodatkowo, poprawnie zamontowany uchwyt narciarski generuje mniejszy opór powietrza podczas jazdy niż inne rodzaje bagażników, co może mieć pozytywny wpływ na zużycie paliwa.

Jednakże, należy również wziąć pod uwagę pewne wady bagażników na narty, takie jak ich ograniczona pojemność - mogą pomieścić maksymalnie określoną liczbę par nart lub desek snowboardowych. Ponadto, brak zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi niesie ryzyko narażenia sprzętu na deszcz, śnieg, słońce i zanieczyszczenia drogowe. Istotnym aspektem jest także kwestia bezpieczeństwa, ponieważ sprzęt przechowywany na widoku może być bardziej kuszący dla potencjalnych złodziei.

”Uchwyty_narciarskie_na_dach”

Bagażniki narciarskie na dach dla samochodów bez bagażnika bazowego - magnetyczne uchwyty na narty

Większość standardowych uchwytów narciarskich wymaga montażu na dachowym bagażniku bazowym. Jednakże, istnieje specyficzna kategoria produktów, zwanych "uchwytami narciarskimi magnetycznymi", które mogą być montowane na większości dachów pojazdów. Te uchwyty są wygodną alternatywą dla standardowych modeli, ponieważ nie wymagają bagażnika bazowego do zamocowania. W ich podstawie znajduje się płyta, która “przykleja się” do powierzchni dachu poprzez przyciąganie magnetyczne. Oczywiście, istotne jest dokładne umycie powierzchni dachu przed montażem, aby zapewnić odpowiednie trzymanie.

Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko prosty montaż, ale również uniwersalność - mogą być używane na większości pojazdów. Dodatkowym atutem jest zabezpieczenie tworzywem sztucznym, które chroni lakier przed zarysowaniami. Warto jednak zwrócić uwagę na ograniczoną pojemność - większość modeli uchwytów magnetycznych pomieści maksymalnie 3 pary nart, w zależności od konkretnego modelu.

Przy korzystaniu z uchwytu magnetycznego istotne jest także dostosowanie prędkości jazdy. Choć montaż opiera się na silnym magnesie, przy wyższych prędkościach może wystąpić większy opór powietrza, co może wpłynąć na stabilność uchwytu. Dlatego ważne jest zapoznanie się z instrukcją producenta, która szczegółowo opisuje, jak dostosować jazdę do konkretnego modelu uchwytu magnetycznego. Dbałość o odpowiednie bezpieczeństwo i zastosowanie się do wskazówek producenta jest kluczowe w przypadku tego rodzaju uchwytów.

”Uchwyty_magnetyczne_na_narty”

Jak zabrać ze sobą cały sprzęt narciarski? - boksy dachowe

Box dachowy stanowi praktyczne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni bagażowej podczas podróży zimowych. To zamknięta konstrukcja umożliwiająca przewóz różnorodnych przedmiotów, włączając w to zimowy sprzęt sportowy. Główną zaletą jest ochrona przechowywanych przedmiotów przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy promienie UV. Zazwyczaj wyposażone są w zamki, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych rzeczy.

Montaż boxu dachowego jest zazwyczaj stosunkowo prosty, a w przypadku bardziej zaawansowanych modeli może być nawet szybszy od montażu standardowych uchwytów na narty. Jednak ich większe rozmiary sprawiają, że przechowywanie boksu dachowego może stanowić wyzwanie dla osób nieposiadających odpowiedniej przestrzeni, jak garaż czy piwnica.

Boksy dachowe są dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach, co umożliwia dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz rodzaju samochodu. Ich duże rozmiary pozwalają na transport nart, wraz z innym osprzętem, takim jak kije, stroje czy dodatkowe akcesoria, co jest idealne dla rodzin czy grup przyjaciół.

Zalety boxów dachowych obejmują wszechstronność, ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz większą pojemność, co czyni je użytecznymi nie tylko podczas zimowych wyjazdów. Jednakże, należy wziąć pod uwagę kilka wad, takich jak wyższa cena w porównaniu do innych rozwiązań oraz większa oporność powietrza, co może wpłynąć na zużycie paliwa. Ponadto, ich montaż może być wymagający ze względu na gabaryty i zaleca się zazwyczaj przeprowadzenie go przez dwie osoby. Do zamontowania boksu dachowego, konieczny jest również odpowiedni bazowy bagażnik dachowy, na którym montuje się box.

Więcej o przewozie nart powyższymi sposobami przeczytasz w naszym artykule: “Bagażnik na narty czy box dachowy - co wybrać?”

”Boxy_dachowe”

Alternatywne opcje przewożenia nart

Oprócz uchwytów narciarskich na dachu i boksów dachowych istnieją również inne opcje przewożenia nart, które mogą być równie praktyczne i wygodne. Jedną z nich są specjalne kufry marki MFT, które montuje się na haku holowniczym. Oferują one dodatkową przestrzeń do transportu nart i innych elementów wyposażenia narciarskiego. Przyczepki to kolejna opcja, szczególnie dla osób, które planują wyjazdy narciarskie z większą ilością sprzętu. Ponadto, niektórzy preferują przewożenie nart bezpośrednio w bagażniku samochodu. W niektórych modelach samochodów istnieją specjalne możliwości, które pozwalają na bezpieczny transport długich przedmiotów, takich jak narty czy snowboardy. Inni decydują się na złożenie tylnej kanapy, co zwiększa przestrzeń bagażową wewnątrz samochodu.

Wybór alternatywnych opcji przewozu nart zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju samochodu oraz ilości sprzętu, który zamierzamy zabrać na wyjazd narciarski. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się, która będzie najbardziej odpowiednia dla konkretnych potrzeb i preferencji użytkownika.

”Możliwości_transportu_nart”

Przewóz nart w kufrze montowanym na haku - Kufry MFT

Firma MFT proponuje rozwiązanie dla miłośników sportów zimowych, oferując specjalne kufry bagażowe, jak na przykład model BackBox. Wyróżniają się one możliwością dokupienia dedykowanego adaptera do przewozu nart, umożliwiając bezproblemowe umieszczenie nart lub desek snowboardowych o maksymalnej długości do 187 cm. To unikalne rozwiązanie wśród tego typu produktów.

Kufry bagażowe MFT charakteryzują się sporą pojemnością, co sprawia, że stanowią wygodną alternatywę dla standardowych boxów dachowych. Dodatkową zaletą jest mniejszy opór powietrza, co może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa w porównaniu do dachowych opcji przewozu.

Mimo tych zalet, należy pamiętać, podczas manewrowania pojazdem z zamontowanym kufrem, pojazd ma dużo większe wymiary i będzie trudniej zmieścić się w ciasnych miejscach. 

”Kufry_MFT”

Czy można przewozić narty wewnątrz samochodu?

Innym sposobem na przewóz nart jest umieszczenie ich wewnątrz samochodu w sposób, który nie będzie stanowił zagrożenia dla kierowcy i pozostałych pasażerów. Narty nie mogą wystawać przez okno i muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby nie przesuwały się podczas hamowania pojazdu. Istnieją dwie główne metody umieszczenia nart w samochodzie – jeśli z tyłu pojazdu nie ma pasażerów, można złożyć tylną kanapę, zapewniając miejsce na przewóz nart. Jeśli podróżują więcej niż dwie osoby, niektóre samochody posiadają specjalne otwory na narty, które łączą bagażnik z kabiną pasażerską.

Przy przewozie nart wewnątrz samochodu należy szczególnie zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie, aby nie mogły się przemieszczać w trakcie jazdy, co mogłoby stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo. Korzystanie z tej metody ma swoje zalety, takie jak brak dodatkowych kosztów związanych z zakupem bagażników, ale jednocześnie niesie ze sobą ograniczenia. Wymiary nart mogą być ograniczone przez długość samochodu, a także może być mało miejsca w bagażniku pojazdu. Ponadto, podróżowanie w ten sposób jest możliwe dla maksymalnie 4 osób, ponieważ środkowe miejsce będzie zajęte. Istnieje też ryzyko zabrudzenia wnętrza pojazdu po wyprawie narciarskiej. Dodatkowo, w przypadku kolizji umieszczone w ten sposób narty mogą stanowić dodatkowe ryzyko i zagrożenie.

Warto zaznaczyć, że niektóre kraje całkowicie zabraniają tego typu praktyki z powodu potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa. Przed podróżą należy zapoznać się z lokalnymi przepisami, aby uniknąć ewentualnych kłopotów związanych z przewozem nart wewnątrz pojazdu.

”Narty_wewnątrz_pojazdu”

Które rozwiązanie przewozu nart w samochodzie wybrać?

Wybór metody przewozu nart w samochodzie zależy od indywidualnych preferencji, możliwości technicznych pojazdu oraz ilości osób podróżujących. Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety i ograniczenia, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Jeśli dysponujemy większym dachowym boxem, można wygodnie przewozić narty z zachowaniem bezpieczeństwa i chroniąc je przed warunkami atmosferycznymi. Uchwyty narciarskie lub specjalne adaptery do bagażnika dachowego mogą być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla osób często podróżujących na stoki. Kufry bagażowe MFT to oryginalna i wyjątkowo ciekawa alternatywa transportu nart, która może być równie użyteczna jak boks dachowy, zapewniając dodatkową przestrzeń bagażową.

Z kolei, w przypadku przewozu nart wewnątrz samochodu, istnieje konieczność odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu, aby nie stanowił on ryzyka w trakcie podróży. Ta opcja może być wygodna, gdy podróżuje niewielka liczba osób i nie ma konieczności używania tylnego siedzenia. Jednakże, zabrudzenie wnętrza pojazdu oraz potencjalne zagrożenie w przypadku kolizji są kwestiami, o których należy pamiętać i rozwiązanie to raczej nie jest zalecane. W przypadku decyzji o wyjeździe za granicę, ważne jest sprawdzenie aktualnych przepisów dotyczących przewozu sprzętu narciarskiego w danym kraju, ponieważ różne państwa mogą mieć różne ograniczenia lub zakazy dotyczące konkretnych metod transportu.

Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady i warto je rozważyć przed zakupem konkretnego produktu:

  • Boksy dachowe

Zalety: Jest to uniwersalne rozwiązanie, które pomoże Ci zabrać dużo dodatkowego bagażu. W boksie oprócz nart, możesz umieścić dodatkowy sprzęt, ubranie i wiele innych.

Wady: Boksy zwiększają opór aerodynamiczny, zwiększając zużycie paliwa i poziom generowanego hałasu. Co więcej, kiedy nie używamy boksa, to potrzebne jest dużo wolnej przestrzeni do jego przechowywania.

  • Uchwyty narciarskie na bagażnik bazowy

Zalety: Uchwyty narciarskie są zwykle w niższych cenach niż alternatywne rozwiązania. Zapewniają one też lepszą aerodynamikę niż np. boksy oraz są łatwiejsze w przechowywaniu.

Wady: Sprzęt narciarski na uchwycie nie jest zabezpieczony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Podobnie jak boksy, uchwyty narciarskie mogą zwiększać poziom generowanego hałasu. 

  • Uchwyty narciarskie magnetyczne

Zalety: Nie wymagają bagażnika bazowego, tak jak standardowe uchwyty. Są opcją dla kierowców nie mających możliwości instalacji takiego bagażnika.

Wady: Konieczność zwrócenia wyjątkowo szczególnej uwagi na czystość dachu podczas montażu. Podczas jazdy z magnetycznym uchwytem, konieczne jest dostosowanie prędkości, tak by zapewnić bezpieczeństwo. Należy regularnie sprawdzać stan magnesu, czy trzyma uchwyt z wystarczającą siłą, by nie spowodować żadnego zagrożenia.

  • Kufry bagażowe

Zalety: Bardzo dobra aerodynamika pojazdu, co oznacza, że poziom hałasu jest niemal taki sam, jak bez dodatkowego bagażnika. Można wykorzystać kufer, podobnie jak boks, jako miejsce do przechowywania dodatkowego bagażu, nie tylko nart. 

Wady: Manewrowanie z kufrem bagażowym jest utrudnione, ponieważ długość całego pojazdu jest zwiększona. Należy o tym pamiętać, podczas poruszania się po ciasnych miejscach. Kufry bagażowe są trochę droższe niż inne rozwiązania. 

Podsumowując, wybór najlepszej metody przewozu nart w samochodzie zależy od indywidualnych preferencji, komfortu podróży, bezpieczeństwa oraz przepisów obowiązujących w danym regionie. Warto dokładnie przemyśleć wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań, aby podjąć najlepszą decyzję, która odpowiadać będzie naszym potrzebom i oczekiwaniom. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z obsługą klienta naszego sklepu, która chętnie pomoże przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla Ciebie.

”Przewóz_nart_w_samochodzie”
SONAX Xtreme do czyszczenia felg
Wysoce skuteczny preparat do czyszczenia felg stalowych i aluminiowych. Bez problemów usuwa nawet najbardziej oporny brud: zapieczony pył hamulcowy, plamy oleju, ślady po gumie oraz wszelkie zanieczyszczenia drogowe.

Nie zawiera kwasów. pH neutralne. Bezpieczny dla felg lakierowanych, nielakierowanych oraz śrub i nakrętek.
Producent
SONAX Xtreme do nabłyszczania opon - Wet Look
Zapewnia długotrwały, głęboki połysk i efekt „mokrej opony”. Konserwuje gumę, a przy regularnym stosowaniu również chroni przed pękaniem, przedwczesnym starzeniem, brązowym zabarwieniem i blaknięciem. Głęboki, czarny i błyszczący wygląd opony utrzymuje się do kilku tygodni. Nadaje się do wszystkich rodzajów opon. Niezwykle łatwy w aplikacji.
Producent
SONAX Xtreme cockpit efekt matowy
SONAX Xtreme Cockpit matowy czyści i pielęgnuje wszystkie wewnętrzne elementy samochodu wykonane z tworzyw sztucznych. Zachowuje oryginalna strukturę powierzchni matowych, ogranicza powstawanie oślepiających refleksów świetlnych.
Producent
Liqui Moly Oczyszczacz klimatyzacji 0,25L
Preparat pozwala na gruntowne oczyszczenia parownika oraz całego układu klimatyzacji bez demontażu elementów składowych. Szybko i skutecznie usuwa grzyby i bakterie. Tworzy ochronny film w parowniku i dba o świeżość i czystość powietrza. Czyszczenie zaleca się co najmniej raz w roku.
Producent
(12) 346 346 2 info@strefakierowcy.pl pn-pt: 9-17, sob: 9-13