Porównanie produktów Thule do transportu sprzętu wodnego

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę

Uchwyty i bagażniki do przewożenia sprzętu wodnego

Lato to wyjątkowy okres w roku, kiedy większość z nas wybiera się na wakacje. Sposób spędzania czasu jest zróżnicowany i zależny od indywidualnych upodobań. Niektórzy wybierają plażowanie i leniwe leżakowanie, podczas kiedy inni decydują się na regularne aktywności fizyczne. Upalne, słoneczne dni szczególnie zachęcają do przesiadywania nad schładzającą wodą - czy to nad morzem, jeziorem czy rzeką. Aktywni wczasowicze korzystają wówczas z różnych atrakcji, które oferują te miejsca. Popularne rozrywki, takie jak pływanie na kajaku, deskach SUP czy surfingowych to aktywności wymagające zabrania ze sobą sprzętu, który jest niemal zawsze dużych, nietypowych kształtów. Mało który pojazd pomieści je we wnętrzu swojego bagażnika. Dlatego właśnie powstały specjalne uchwyty dachowe, które pozwalają zainstalować różnego rodzaju sprzęty wodne właśnie na dachu pojazdu. Dzięki nim masz możliwość zabrania ze sobą całego potrzebnego wyposażenia, a jednocześnie miejsce w bagażniku pozostaje wolne, dzięki czemu spakujesz również potrzebne bagaże. 

Thule, będący liderem wśród producentów akcesoriów i bagażników samochodowych, oferuje szeroką gamę uchwytów na sprzęt wodny. Każdy z nich charakteryzuje się swoim, specyficznym systemem montażu, zarówno na bagażniku bazowym, jak i sprzętu na uchwycie. Większość modeli w tej kategorii działa na zasadzie ustawienia określonej pozycji kajaku lub deski na różnych podstawkach i zabezpieczenia pasami. W przeciwieństwie do rozwiązań znanych np. z uchwytów rowerowych czy narciarskich, nie znajdziemy tutaj uchwytów przytrzymujących sprzęt za pomocą łapek czy zacisków - ze względu na ich gabaryty. Ponieważ to właśnie pasy są głównym elementem, na który działają siły podczas jazdy i to one podtrzymują właściwą pozycję sprzętu, kluczowe jest, by wybrać takie produkty, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i zapewniają stabilność ładunku, nawet podczas jazdy z wyższymi prędkościami. 

Oferta uchwytów Thule na wodny sprzęt sportowy dzieli się na dwie główne kategorie:

  • Bagażniki do przewożenia kajaków i kanoe
  • Bagażniki na deskę surfingową i SUP

Wybór produktów powinien opierać się przede wszystkim na rodzaju sprzętu, jaki zamierzasz przewozić. Jeśli jednak poszukujesz uniwersalnego rozwiązania, które dostosuje się do Twoich zmieniających się potrzeb, szwedzki producent przygotował również specjalne modele uchwytów, na których zamontujesz wszystkie rodzaje sprzętu wodnego. Ponadto, dla wygodniejszej obsługi i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, Thule oferuje również szereg funkcjonalnych dodatków, które rozszerzają możliwości i komfort obsługi swoich produktów. Najpopularniejsze rodzaje uchwytów na sprzęt sportowy i kompatybilnych akcesoriów porównujemy według kategorii w kolejnych akapitach, tak byś mógł/mogła świadomie wybrać produkt idealnie wpasowujący się w Twoje oczekiwania. 

Bagażnik_Thule_na_sprzęt_wodny

Porównanie bagażników do przewozu kajaków

Thule, jako jeden z liderów na rynku bagażników i akcesoriów do przewozu ładunków na samochodzie oferuje bardzo szeroki wybór różnorodnych uchwytów służących do przewozu kajaków, kanadyjek i łodzi o podobnym kształcie. W ofercie tego producenta znajdziesz wiele rodzajów produktów, które różnią się systemem montażu, pojemnością czy funkcjonalnością. 

Najbardziej podstawowy model, taki jak Thule Kayak Support cechuje się prostym systemem montażu, w którym cały ciężar opiera się na wyłącznie na belkach bagażnika bazowego. Pionowy uchwyt służy jak miejsce do zamontowania pasów zabezpieczających. Thule Portage ma w zestawie specjalne podstawki, na których układa się sprzęt, dzięki czemu zarówno belki, jak i sprzęt jest znacznie lepiej zabezpieczony przed zarysowaniem

Bardziej zaawansowane produkty z serii Thule Hull-a-Port, a więc model XTR oraz Aero, łączą w sobie funkcjonalność wyżej wymienionych modeli, oferując jednocześnie stabilną podstawę dla sprzętu, która chroni przed bezpośrednim kontaktem z belką oraz pionowy uchwyt, służący jako miejsce do montażu pasów stabilizujących pozycję kajaków. Te dwa produkty różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością (XTR pozwala przewozić dwa kajaki jednocześnie) oraz kompatybilnością z różnymi rodzajami belek bagażników bazowych. 

Ciekawym rozwiązaniem, dla bardziej wymagających klientów jest również uchwyt Thule K-Guard, charakteryzujący się przede wszystkim specyficznym, owalnym kształtem, dopasowanym do formy kajaka. Cechuje się on jedną z wyższych oferowanych nośności w tej kategorii produktów, pozwalając na maksymalne obciążenie do 45 kilogramów dla jednego kajaka.  

Dla najbardziej wymagających klientów, Thule przygotowało specjalny bagażnik do przewozu kajaków z linii Hullavator Pro. Produkt ten wyróżnia przede wszystkim system wspomagania ładowania, który ułatwia umieszczanie sprzętu sportowego na dachu pojazdu, działając z taką siłą, jakby obniżyć wagę kajaka o 18 kilogramów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zarówno ładowanie, jak i rozładowywanie bagażnika jest przyjemniejsze i łatwiejsze nawet dla jednej osoby samodzielnie. 

Jeśli wolisz zapoznać się ze szczegółami wyżej opisanych produktów, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy te uchwyty w bardziej obszerny sposób. Opisaliśmy ich najważniejsze cechy, którymi się charakteryzują oraz omówiliśmy pokrótce ich systemy montażu. Dla wygodniejszego bezpośredniego porównania tych produktów, stworzyliśmy również tabelę, która porównuje ze sobą wszystkie kluczowe dane techniczne wyżej wymienionych uchwytów:

Cecha Kayak Support Portage Hull-a-Port XTR K-Guard Hull-a-Port Aero Hullavator Pro
Rodzaj transportowanego sprzętu Kajaki/Kanoe/łodzie o podobnej konstrukcji Kajaki/Kanoe/łodzie o podobnej konstrukcji Kajaki/Kanoe/łodzie o podobnej konstrukcji Kajaki/Kanoe/łodzie o podobnej konstrukcji Kajaki/Kanoe/łodzie o podobnej konstrukcji Kajaki/Kanoe/łodzie o podobnej konstrukcji
Pojemność 1 sztuka 1 sztuka 1 sztuka/ 2 sztuki 1 sztuka 1 sztuka 1 sztuka
Maksymalne obciążenie Nie dotyczy (zależne od bagażnika bazowego) 45 kilogramów 34 kilogramy (1 kajak)/59 kilogramów (2 kajaki) 45 kilogramów 34 kilogramy 35 kilogramów
Długość pasów w zestawie 2 x 275 cm 2 x 40 cm 2 x 400 cm 2 x 400 cm Brak danych 1 x 275 cm
Kompatybilne belki WingBar, SquareBar, SlideBar, ProBar WingBar, SquareBar, ProBar WingBar, SquareBar, ProBar WingBar, SquareBar (wymagany adapter), SlideBar, ProBar WingBar, SquareBar (wymagany adapter), SlideBar, ProBar WingBar, ProBar
Kompatybilne akcesoria JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, MultiLift, WaterSlide, Strap Organiser JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, MultiLift, WaterSlide, Strap Organiser Lockable Strap, QuickDraw, WaterSlide, Strap Organiser JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, MultiLift, WaterSlide, Strap Organiser, SquareBar Adapter, One-Key System  JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, MultiLift, WaterSlide, Strap Organiser, SquareBar Adapter, One-Key System  JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, MultiLift, WaterSlide, Strap Organiser, One-Key System 
Wymiary 45.6 x 18.9 x 6.6 cm 8.8 x 15.2 x 5.8 cm 50 x 22 x 50 cm 62.8 x 7.4 x 14.6 cm 46 x 20 x 44 cm 89.7 x 15.2 x 42.3 cm
Waga 2.7 kg 1.9 kg 5.6 kg 4.3 kg 6.9 kg 17.5 kg

Porównanie bagażników do przewozu desek surfingowych i SUP

W ofercie Thule dostępne są aż trzy popularne modele produktów, których konstrukcja jest ściśle dostosowana do przewozu desek surfingowych i SUP. Różnice między nimi są znaczne i warto zapoznać się z cechami każdego z nich, aby wybrać idealnie dopasowane rozwiązanie do swoich potrzeb. 

Od bardziej podstawowego rozwiązania, jakim są nakładki Surf Pads, przez bardziej zaawansowane Thule Board Shuttle, aż po mające wszystko w jednym Thule SUP Taxi XT - wszystkie te modele przeznaczone są dla innych rodzajów kierowców. Warto zapoznać się bliżej z każdą z propozycji, by wybrać taką, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Pady, czyli model Surf Pads to produkt, który realnie nawet nie jest uchwytem. Jest to zestaw nakładek na belki bagażnika bazowego, który odpowiada za ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Chroni on także powierzchnię deski, którą umieszcza się właśnie bezpośrednio na belkach. Surf Pads dostępny jest w czterech różnych wariantach - dwóch rozmiarach i dwóch kształtach. 

Thule Board Shuttle to już pełnoprawny uchwyt, który opiera się na podobnym schemacie co niektóre z wyżej wymienionych bagażników na kajaki - w zestawie jest specjalna podstawka, na której umieszcza się bezpośrednio deskę (dzięki czemu unika się kontaktu belka - deska) i zabezpiecza pasami

SUP Taxi RT to bagażnik, który konstrukcyjnie dostosowany jest do przewozu desek SUP, choć sprawdzi się równie dobrze do przewozu innych rodzajów desek, np. surfingowych. Jego konstrukcja ponownie opiera się na specjalnej podstawce, która zabezpiecza powierzchnię deski i belek przed zarysowaniem. W przeciwieństwie do modelu Board Shuttle, w Thule SUP Taxi RT pasy mocujące są zintegrowane z konstrukcją platformy, dzięki czemu jego obsługa jest znacznie łatwiejsza i bardziej intuicyjna. Kształt podstawki jest bardziej owalny, dostosowany do kształtu deski, dzięki czemu zapewnia znakomity poziom stabilności i bezpieczeństwa

Jeśli poszukujesz bardziej szczegółowych informacji na temat wyżej wymienionych produktów, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy wszystkie modele z tej kategorii.

W celu łatwiejszego porównania produktów między sobą przygotowaliśmy tabelę, dzięki której możesz zobaczyć czym różnią się one od siebie.

Cecha Surf Pads Board Shuttle SUP Taxi XT
Rodzaj transportowanego sprzętu Deski surfingowe/SUP (szerokość do 51/76 cm, zależnie od modelu) Deski surfingowe/SUP (szerokość 70 - 86 cm) Deski surfingowe/SUP (szerokość 70 - 86 cm)
Pojemność 1 sztuka 1 sztuka/ 2 sztuki 1 sztuka/ 2 sztuki
Maksymalne obciążenie Nie dotyczy (zależne od bagażnika bazowego) 50 kilogramów 25 kilogramów
Długość pasów w zestawie Brak pasów w zestawie 2 x 400 cm Brak danych (pasy są zintegrowane z konstrukcją platformy)
Kompatybilne belki Nie dotyczy WingBar, SlideBar, SquareBar, ProBar WingBar, SquareBar
Kompatybilne akcesoria JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, Strap Organiser JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, Strap Organiser, T - Track Adapter JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, Strap Organiser, One-Key System 
Wymiary
  • M wąski 20” - 51 x 8 x 8 cm
  • L wąski 30” - 76 x 8 x 8 cm
  • M szeroki 20” - 51 x 8 x 8 cm
  • L szeroki 30” - 76 x 8 x 8 cm
15.2 x 59.2 x 7.6 cm 86 - 102 x 17 x 16 cm
Waga ~ 0.68 kg 2.6 kg 7.6 kg

Porównanie uniwersalnych bagażników do przewozu sprzętu wodnego

Uniwersalne bagażniki do przewozu sprzętu wodnego, jak sama nazwa wskazuje pozwalają na przewóz różnorodnych rodzajów ładunków. Obydwa modele oferowane przez Thule w tej kategorii charakteryzują się podobnym kształtem, a ich działanie opiera się na zbliżonej funkcjonalności. 

Specjalne podstawki, które są kluczowym elementem obydwu zestawów, są jednocześnie jedynym punktem, który je rozróżnia. W przypadku modelu DockGrip, w opakowaniu znajdziesz cztery jednakowe nóżki, w kształcie litery “L”, pokryte miękką nakładką, która chroni powierzchnię sprzętu przed zarysowaniem. W zestawie Thule DockGlide znajdują się dwie takie same podstawki “L” oraz dwie inne - płaskie, pokryte filcem. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania w modelu Glide udało się delikatnie zwiększyć maksymalną nośność i jest ona 5 kilogramów większa niż w DockGrip, wynosząc okrągłe 50 kilogramów. Zastosowanie bardziej kompaktowych stóp sprawia, że cały uchwyt ma także delikatnie zmniejszone wymiary. 

Więcej szczegółów o produktach z tej kategorii przeczytasz w naszym kolejnym artykule, który poświęciliśmy prezentacji uniwersalnych modeli do przewozu sprzętu wodnego. 

Aby jeszcze lepiej zobrazować Ci, czym różnią się obydwa produkty, przedstawiamy przygotowaną przez nas tabelę danych technicznych, w których znajdziesz specyfikację obydwu modeli:

Cecha DockGrip DockGlide
Rodzaj transportowanego sprzętu Deski surfingowe/SUP/Kajaki/Kanadyjki (szerokość do 90 cm) Deski surfingowe/SUP/Kajaki/Kanadyjki (szerokość do 90 cm)
Pojemność 1 sztuka 1 sztuka
Maksymalne obciążenie 40 kilogramów 40 kilogramów
Długość pasów w zestawie 2 x 400 cm 2 x 400 cm
Kompatybilne belki WingBar, SlideBar, ProBar, Belki z rowkiem “T”, SqaureBar (z dodatkowym adapterem) WingBar, SlideBar, ProBar, Belki z rowkiem “T”, SqaureBar (z dodatkowym adapterem)
Kompatybilne akcesoria JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, MultiLift, WaterSlide, Strap Organiser, SquareBar Adapter JawGrip, Lockable Strap, QuickDraw, MultiLift, WaterSlide, Strap Organiser, SquareBar Adapter
Wymiary 20 x 10 x 20 cm 12 x 19 x 13 cm
Waga 3.1 kg 3.1 kg

Podsumowanie

Przed wyborem odpowiedniego produktu, należy się zastanowić nad tym, jaki rodzaj sprzętu wodnego planujemy przewozić. Na tej podstawie ograniczamy się do kategorii, która pozwoli nam transportować potrzebne ładunki - czy będą to kajaki, czy deski, a może to i to - wtedy warto postawić na bagażniki uniwersalne. Konkretny model najlepiej wybrać na podstawie jego cech charakterystycznych i funkcjonalności, którymi się cechuje. 

Niezależnie od tego, na jaki produkt się zdecydujesz, podkreślamy, że Thule to jeden z liderów na rynku bagażników samochodowych, więc stawiając na ich produkty, wybierasz pewność, jakość i bezpieczeństwo - a to jest najważniejsze. 

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu porównaniu produktów Thule w kategorii uchwytów do przewozu sprzętu wodnego będziesz w stanie wybrać odpowiedni model. Jeśli nadal nie możesz się zdecydować, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy pomogą wybrać idealny model, który spełni Twoje oczekiwania. 

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak przewieźć kajak samochodem?

Przewiezienie kajaka samochodem jest jak najbardziej możliwe. Wymaga jednak użycia specjalistycznego uchwytu lub bagażnika, który pozwoli zamocować łódź na dachu pojazdu. Thule oferuje różnorodne produkty, które pozwolą na bezpieczny transport tego typu ładunku. Od bardziej podstawowych modeli, takich jak Kayak Support, przez popularne Hull-a-Port XTR lub Aero, aż po najbardziej zaawansowany Hullavator Pro - wszystkie charakteryzują się komfortową obsługą, stabilnością podczas jazdy oraz najwyższym poziomem bezpieczeństwa. 

Jak załadować kajak na dach?

Umieszczanie ładunku o dużej masie i nietypowym kształcie na dachu pojazdu to dość skomplikowany proces, który trzeba przeprowadzić z uwagą. Ostrożność podczas ładowania jest konieczna, by nie narażać zarówno samej łodzi na uszkodzenie oraz lakieru samochodu na zarysowanie. Większość uchwytów wymaga podniesienia kajaka ręcznie na wysokość dachu i umieszczenie go na specjalnej podstawie (podkładkach). Aby chronić lakier, można skorzystać ze specjalnej maty, która zabezpiecza przed zarysowaniem.

Thule oferuje jednak pewne akcesoria i bardziej zaawansowane uchwyty, które znacząco ułatwiają załadunek kajaków. Pierwszym przykładem takiego rozwiązania jest specjalna winda Thule Multilift, która za pomocą mechanizmu linkowego wspiera umieszczanie różnych przedmiotów, w tym np. kajaków, desek czy boksów dachowych na samochodzie. 

Innym sposobem ułatwienia sobie załadunku kajaków na dachu jest wybór uchwytu Thule Hullavator Pro, który za pomocą gazowych podnośników wspiera podnoszenie kajaka na poziom dachu. 

Jak przewieźć deskę surfingową samochodem?

Deski surfingowe to produkty o bardzo nietypowym, podłużnym kształcie, który nie zmieści się w bagażniku samochodu. Z tego powodu, by przetransportować tego typu sprzęt sportowy, konieczne jest wykorzystanie specjalnych uchwytów, które pozwolą umieścić deskę na dachu pojazdu. Thule oferuje kilka uchwytów, które różnią się między sobą funkcjonalnością, ale przystosowane są do transportu takich ładunków. Niezależnie czy wybierzesz Thule Board Shuttle, czy SUP Taxi XT, masz pewność, że stawiasz na produkt wysokiej jakości, który zapewni Ci spokojny i bezpieczny transport desek surfingowych. 

Jak przewozić SUP-a na dachu?

SUP-y to nowoczesny sprzęt sportowy zbliżony konstrukcyjnie do kształtu deski surfingowej. Przewóz tego typu sprzętu wymaga również wykorzystania specjalnych uchwytów, które swoją funkcjonalnością zaprojektowane są do przewozu takich przedmiotów. Oferta Thule obejmuje kilka rodzajów uchwytów do przewozu desek, takich jak Thule Board Shuttle czy SUP Taxi XT, które zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa i spokój podczas transportu sprzętu sportowego. 

SONAX Xtreme do czyszczenia felg
Wysoce skuteczny preparat do czyszczenia felg stalowych i aluminiowych. Bez problemów usuwa nawet najbardziej oporny brud: zapieczony pył hamulcowy, plamy oleju, ślady po gumie oraz wszelkie zanieczyszczenia drogowe.

Nie zawiera kwasów. pH neutralne. Bezpieczny dla felg lakierowanych, nielakierowanych oraz śrub i nakrętek.
Producent
SONAX Xtreme do nabłyszczania opon - Wet Look
Zapewnia długotrwały, głęboki połysk i efekt „mokrej opony”. Konserwuje gumę, a przy regularnym stosowaniu również chroni przed pękaniem, przedwczesnym starzeniem, brązowym zabarwieniem i blaknięciem. Głęboki, czarny i błyszczący wygląd opony utrzymuje się do kilku tygodni. Nadaje się do wszystkich rodzajów opon. Niezwykle łatwy w aplikacji.
Producent
SONAX Xtreme cockpit efekt matowy
SONAX Xtreme Cockpit matowy czyści i pielęgnuje wszystkie wewnętrzne elementy samochodu wykonane z tworzyw sztucznych. Zachowuje oryginalna strukturę powierzchni matowych, ogranicza powstawanie oślepiających refleksów świetlnych.
Producent
Liqui Moly Oczyszczacz klimatyzacji 0,25L
Preparat pozwala na gruntowne oczyszczenia parownika oraz całego układu klimatyzacji bez demontażu elementów składowych. Szybko i skutecznie usuwa grzyby i bakterie. Tworzy ochronny film w parowniku i dba o świeżość i czystość powietrza. Czyszczenie zaleca się co najmniej raz w roku.
Producent
(12) 346 346 2 info@strefakierowcy.pl pn-pt: 9-17, sob: 9-13