Uchwyty dla fanów desek - prezentacja uchwytów Thule na deski surfingowe i SUP

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę

Bagażniki do przewożenia desek surfingowych i SUP

Surfing to najbardziej znany i efektowny symbol aktywności wodnej. Sport ten wymaga szczególnie wymagających warunków, przede wszystkim wysokich fal. W naszym kraju, warunki dla surferów nie są aż tak atrakcyjne, jak możemy to oglądać w amerykańskich czy australijskich filmach i serialach. Mimo to, nawet nad polskim morzem da się surfować i wielu początkujących wybiera właśnie lokalne plaże, by nauczyć się tej trudnej sztuki. 

Do uprawiania surfingu potrzebne są przede wszystkim specjalne deski. Wiele nadmorskich kurortów oferuje wypożyczalnie takiego sprzętu. Wynajem może być dobrą opcją dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem. Osoby, które wkręcą się w surfing w całości, będą jednak wolały korzystać z własnego sprzętu z kilku powodów. Brak ograniczeń w wyborze miejsca do ćwiczeń oraz przyzwyczajenie do konkretnej deski to podstawowe zalety posiadania własnego sprzętu. 

SUP, czyli Stand Up Paddle to sport wodny, który na pierwszy rzut oka może wydawać się podobny do surfingu i jest do niego często porównywany. Prawda jest taka, że mowa jednak zupełnie innym rodzaju aktywności, a różnica między pływaniem na SUP-ie a surfingiem jest ogromna. 

Pływanie na SUP-ie może być uprawiane niemal w każdych warunkach i fale nie są potrzebne. W przeciwieństwie do surfingu, tutaj potrzebne są również specjalne wiosła (pagaje), które służą do napędzania. Wzorcowe pływanie na desce typu SUP odbywa się w pozycji stojącej, ale wielu użytkowników korzysta z deski również na klęcząco. Tego typu aktywność jest przede wszystkim mniej wymagająca, sprawdza się nawet dla początkujących bez doświadczenia. 

W Polsce pływanie na SUP-ach dopiero nabiera popularności. Jeszcze kilka lat temu, mało kto słyszał o tego rodzaju aktywnościach. Z roku na rok jednak coraz więcej użytkowników przekonuje się do tego sportu. 

Aby jednak, w ogóle mieć możliwość zabrania ze sobą deski na plażę, potrzebne będzie odpowiednie przygotowanie. Sprzęt tego typu charakteryzuje się bardzo długim kształtem, który w większości pojazdów nie zmieści się w bagażniku. Mimo że deski mają mniejsze wymiary niż np. kajaki czy kanadyjki, to nadal ich przewożenie stanowi niemały problem. Dlatego, Thule przygotowało specjalne odmiany uchwytów, które służą do przewozu różnego rodzaju desek - czy to surfingowych, SUP, czy wielu innych. W kolejnych akapitach, opiszemy pokrótce najpopularniejsze modele produktów w tej kategorii od szwedzkiego producenta. 

Thule Surf Pads

Thule Surf Pads to najprostszy w obsłudze, a przy tym mniej zaawansowany produkt służący do przewozu desek różnego rodzaju. Mówiąc wprost - nie jest to nawet uchwyt, a specjalna, materiałowa nakładka na belki dachowe, która pełni rolę ochrony powierzchni bagażnika bazowego oraz samej deski przed zarysowaniem. Pady zakłada się na obie belki i zapina rzepami, dzięki czemu utrzymują one stabilną pozycję. Deskę umieszcza się bezpośrednio na belkach, a następnie zapina taśmami (do zakupienia osobno). 

Nakładki_na_belki_Thule

Pady Thule Surf Pads przeznaczone są do zabezpieczenia belki podczas przewozu podłużnych przedmiotów bezpośrednio na bagażniku bazowym. Wykorzystując materiałowe nakładki i specjalne taśmy (dostępne oddzielnie) można umieścić na dachu różnego rodzaju deski przeznaczone do aktywności wodnych. Ze względu na fakt, że nie jest to uchwyt, Surf Pads nie cechują się maksymalną nośnością i jest ona równa obciążeniu, na jakie pozwala bagażnik bazowy i dach pojazdu (należy pamiętać o tym, że w obliczeniach należy uwzględnić masę wszystkich elementów, w tym padów, które ważą niecały kilogram). 

Thule Surf Pads jest dostępny w kilku różnych rozmiarach, tak by dopasować się do wielu różnych rodzajów desek. Poszczególne produkty różnią się między sobą długością nakładki oraz jej kształtem. Dostępne są następujące rozmiary:

Każdy z wymienionych rozmiarów jest przeznaczony do przewozu innego rodzaju desek. Im dłuższe nakładki, tym szerszy sprzęt można przewozić. 

Thule Surf Pads wykonane są z wysokiej jakości, miękkiego materiału piankowego, który zabezpiecza powierzchnię zarówno belki, jak i transportowanego sprzętu przed zarysowaniem. Zewnętrzna wyściółka jest również antypoślizgowa, dzięki czemu utrzymuje przewożony ładunek w stabilnej pozycji. Konstrukcja nakładek jest bardzo trwała i odporna na działanie promieni UV dzięki zastosowaniu nowoczesnego nylonu 600D.

W przypadku tego modelu, kształt belki nie ma większego znaczenia, ponieważ system montażu opiera się na zwykłych rzepach. Istotne jest jedynie, by belki miały wymiary, które zaczep będzie w stanie objąć. 

Podobnie jak większość produktów Thule, Surf Pads posiada również specjalną listę kompatybilnych akcesoriów, które ułatwiają korzystanie z nich. Na liście znajdują się:

 • Thule StrapOrganiser - w przypadku tego produktu, jest to dodatek wymagany do zamontowania deski - organizer taśm ładunkowych, który pozwala zwinąć pasy, w niewielką rolkę, kiedy nie są one używane. W zestawie znajduje się również jedna taśma,
 • Thule JawGrip - uchwyt, który pozwala przewozić obok kajaka równocześnie wiosła, pagaje, maszty czy inne podłużne przedmioty,
 • Thule Lockable Strap - taśma zabezpieczająca przed niepożądanym otwarciem, z zamkiem, który do otwarcia wymaga kluczyka. Dodatkowo, materiał wzmocniony jest stalową linką, która chroni przed przecięciem, 
 • Thule QuickDraw - dodatkowe pasy mocujące, które utrzymują przód i tył (dziób/rufę) sprzętu we właściwej pozycji,
Thule_Surf_Pads

Thule Board Shuttle

Thule Board Shuttle to bardziej wszechstronny i zaawansowany bagażnik do przewozu sprzętu sportowego. Montaż desek opiera się tutaj na specjalnej podstawce, która ma rozsuwane ramiona, dzięki czemu można dostosować ich długość do różnego rodzaju sprzętów. Konstrukcja umieszczana jest na belkach bagażnika bazowego (kompatybilna z większością dostępnych na rynku belek). Następnie, po ustawieniu odpowiedniego rozstawu deskę umieszcza się na tej podstawce i zabezpiecza pasami, które dołączone są do zestawu. 

Uchwyt_do_przewozu_desek

Uchwyt Board Shuttle dostosowany jest do transportu różnego rodzaju desek surfingowych i SUP o maksymalnej szerokości 86 cm. Tym, co wyróżnia ten model bagażnika, jest możliwość przewozu dwóch desek jednocześnie. Obydwa produkty umieszcza się wówczas jeden na drugim, chociaż producent zaleca zastosowanie jakiegoś materiału, który można umieścić pomiędzy deskami, by zabezpieczyć powierzchnię obu sprzętów. Maksymalna nośność uchwytu (a więc maksymalna suma wagi wszystkich umieszczonych przedmiotów) wynosi w tym modelu 50 kilogramów, co jest wystarczającą wartością dla większości rodzajów sprzętów. 

Thule Board Shuttle to produkt, który charakteryzuje się licznymi funkcjami, które poprawiają komfort użytkowania i rozszerzają jego możliwości. Rozsuwana konstrukcja pozwala na transport desek o szerokości pomiędzy 70 a 86 centymetrów. Powierzchnia zewnętrzna uchwytu pokryta jest specjalną, miękką wyściółką, która chroni deski podczas transportu. Dodatkowo, materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, więc nie musisz się martwić o ich uszkodzenie, nawet kiedy spadnie deszcz. Pasy, które są dołączone do zestawu, służące do zabezpieczenia pozycji deski, są również wykonane z trwałych i mocnych materiałów o odpowiedniej długości. One również wyposażone są w specjalne podkładki, które chronią sprzęt przed zarysowaniem. 

Bagażnik na deski surfingowe i SUP tej serii przystosowany jest do montażu na większości rodzajów belek bagażników bazowych. Jego uniwersalna konstrukcja może zostać zainstalowana na belkach typu SlideBar, SquareBar, ProBar oraz WingBar. Istnieje również możliwość montażu na bagażnikach bazowych z wykorzystaniem rowka “T”, ale do tego konieczny jest zakup dodatkowego adaptera 882.

Można rozszerzyć funkcjonalność uchwytu za pomocą następujących akcesoriów: 

 • Thule JawGrip - uchwyt, który pozwala przewozić obok kajaka równocześnie wiosła, pagaje, maszty czy inne podłużne przedmioty,
 • Thule Lockable Strap - taśma zabezpieczająca przed niepożądanym otwarciem, z zamkiem, który do otwarcia wymaga kluczyka. Dodatkowo, materiał wzmocniony jest stalową linką, która chroni przed przecięciem, 
 • Thule QuickDraw - dodatkowe pasy mocujące, które utrzymują przód i tył (dziób/rufę) sprzętu we właściwej pozycji,
 • Thule StrapOrganiser - organizer taśm ładunkowych, który pozwala zwinąć pasy, w niewielką rolkę, kiedy nie są one używane. W zestawie znajduje się również jedna taśma,
 • Thule T-Track Adapter - adapter pozwalający zamontować uchwyt na belkach z rowkiem typu “T”.
Thule_Board_Shuttle

Thule SUP Taxi XT

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych bagażników na deski surfingowe i SUP jest model Thule SUP Taxi XT. Jest to najłatwiejszy i najbardziej intuicyjny w obsłudze uchwyt na sprzęt sportowy tej kategorii. Najważniejszą zaletą tego produktu jest bardzo prosty system montażu desek, który jednocześnie gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania. Konstrukcja opiera się na specjalnej platformie, którą umieszcza się na bagażniku bazowym. Jest ona wyprofilowana do kształtu deski, dzięki czemu zapewnia odpowiednią pozycję podczas transportu. Rozsuwana konstrukcja ramion pozwala na przewóz desek o szerokości do 86 centymetrów

Proces montażu opiera się na kilku prostych krokach. Zaczyna się od odpięcia pasów i rozsunięcia na odpowiednią szerokość ramion, na których następnie umieszcza się deskę. Po osiągnięciu docelowej pozycji sprzętu, wystarczy naciągnąć i zapiąć zintegrowany pas w odpowiednim miejscu. Produkt wyposażony jest w nowoczesny przyciskowy system blokowania, dzięki któremu można szybko i łatwo zabezpieczyć deskę na dachu pojazdu. 

Przewóz_desek_na_dachu

Uchwyt Thule SUP Taxi XT, jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony w szczególności do przewozu desek typu SUP. Ze względu na podobną konstrukcję, deski surfingowe również mogą być przewożone na tym uchwycie. Rozsuwane ramiona udostępniają przestrzeń transportową na deski o szerokości w zakresie 70 - 86 centymetrów. Podobnie jak wcześniejszy model, SUP Taxi XT pozwala na przewóz dwóch sprzętów jednocześnie, choć warto podkreślić, że nośność tego produktu jest jednak niższa - pozwala na maksymalne obciążenie 25 kilogramów

Na szczególną uwagę w tym produkcie zasługuje fakt zabezpieczeń na najwyższym poziomie. Zarówno pozycja sprzętu, jego powierzchnia, jak i sam bagażnik chronione są przez kilka elementów jednocześnie. Za zabezpieczenie deski przed porysowaniem odpowiada miękka wyściółka pokrywająca platformę. Dodatkowo, zintegrowane pasy bezpieczeństwa mają gumowe nakładki, które chronią górną część sprzętu. Same taśmy wzmocnione są również stalową linką, która istotnie utrudnia przecięcie materiału. Kolejny stopień ochrony to zintegrowane zamki, zabezpieczające pasy mocujące przed niepożądanym otwarciem. Kluczykiem zamyka się również całą konstrukcję bagażnika na belkach bazowych, co gwarantuje dodatkową ochronę przed przypadkowym odpięciem. Dla wygody obsługi, można skorzystać z kompatybilnego akcesorium, które jest znane z innych produktów szwedzkiej marki - Thule One-Key System. Jest to zestaw wkładek i kluczyków, pozwalający obsługiwać wszystkie produkty Thule za pomocą jednego klucza. 

Thule SUP Taxi XT może być zainstalowany na różnych rodzajach belek bagażników bazowych. Wśród kompatybilnych serii znajdują linie WingBar oraz SquareBar. Ponadto, tu również można skorzystać z dedykowanych akcesoriów, które rozbudowują funkcjonalność i komfort użytkowania uchwytu. Ich lista prezentuje się następująco:

 • Thule JawGrip - uchwyt, który pozwala przewozić obok kajaka równocześnie wiosła, pagaje, maszty czy inne podłużne przedmioty,
 • Thule Lockable Strap - taśma zabezpieczająca przed niepożądanym otwarciem, z zamkiem, który do otwarcia wymaga kluczyka. Dodatkowo, materiał wzmocniony jest stalową linką, która chroni przed przecięciem, 
 • Thule QuickDraw - dodatkowe pasy mocujące, które utrzymują przód i tył (dziób/rufę) sprzętu we właściwej pozycji,
 • Thule WaterSlide - mata chroniąca karoserię pojazdu w czasie umieszczania lub zdejmowania sprzętu z uchwytu,
 • Thule One-Key System - zestaw wkładek i kluczyków, który pozwala zabezpieczać wszystkie produkty szwedzkiej marki za pomocą jednego klucza. 
Thule_SUP_Taxi_XT

Podsumowanie

Thule oferuje aż 3 różne modele bagażników służących do przewozu desek surfingowych i SUP. Każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innym systemem montażu oraz funkcjonalnością, dlatego przeznaczone są do oczekiwań różnych klientów. Przed wyborem odpowiedniego produktu warto zapoznać się ze szczegółami każdego z nich, by wybrać ten, który będzie idealny dla Ciebie. Aby ułatwić Ci decyzję, na jaki produkt się zdecydować, przygotowaliśmy również specjalny artykuł, w którym znajdziesz bezpośrednie porównanie wszystkich produktów służących do transportu sprzętu wodnego od Thule. 

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy na aucie można przewozić deskę surfingową?

Deski surfingowe mogą być przewożone na samochodzie. Ze względu na nietypowe wymiary i podłużny kształt, niemożliwy jest transport takiego sprzętu w bagażniku, więc najbezpieczniej skorzystać z dedykowanych uchwytów, takich jak Thule Board Shuttle czy SUP Taxi XT. Równie dobrze sprawdzą się uniwersalne bagażniki do przewozu sprzętu wodnego czyli DockGrip i DockGlide, pozwalające transportować zarówno deski, jak i kajaki. 

Czy na aucie można przewozić SUP?

SUP-y to deski o zbliżonym kształcie do desek surfingowych. Ze względu na ich nietypowe kształty i wymiary transport w bagażniku samochodu jest niemal niemożliwy. Dlatego, aby zabrać ze sobą samochodem tego typu sprzęt konieczny jest zakup dedykowanych uchwytów, takich jak Board Shuttle lub SUP Taxi XT, które zapewnią bezpieczną i stabilną możliwość transportu desek różnego typu. Ponadto, równie dobrze sprawdzą się uniwersalne bagażniki na sprzęt wodny, a więc Thule DockGrip i DockGlide, które udostępniają komfortową i bezpieczną przestrzeń ładunkową nie tylko dla desek, ale również dla kajaków, aby jeszcze lepiej dostosować się do Twoich oczekiwań. 

SONAX Xtreme do czyszczenia felg
Wysoce skuteczny preparat do czyszczenia felg stalowych i aluminiowych. Bez problemów usuwa nawet najbardziej oporny brud: zapieczony pył hamulcowy, plamy oleju, ślady po gumie oraz wszelkie zanieczyszczenia drogowe.

Nie zawiera kwasów. pH neutralne. Bezpieczny dla felg lakierowanych, nielakierowanych oraz śrub i nakrętek.
Producent
SONAX Xtreme do nabłyszczania opon - Wet Look
Zapewnia długotrwały, głęboki połysk i efekt „mokrej opony”. Konserwuje gumę, a przy regularnym stosowaniu również chroni przed pękaniem, przedwczesnym starzeniem, brązowym zabarwieniem i blaknięciem. Głęboki, czarny i błyszczący wygląd opony utrzymuje się do kilku tygodni. Nadaje się do wszystkich rodzajów opon. Niezwykle łatwy w aplikacji.
Producent
SONAX Xtreme cockpit efekt matowy
SONAX Xtreme Cockpit matowy czyści i pielęgnuje wszystkie wewnętrzne elementy samochodu wykonane z tworzyw sztucznych. Zachowuje oryginalna strukturę powierzchni matowych, ogranicza powstawanie oślepiających refleksów świetlnych.
Producent
Liqui Moly Oczyszczacz klimatyzacji 0,25L
Preparat pozwala na gruntowne oczyszczenia parownika oraz całego układu klimatyzacji bez demontażu elementów składowych. Szybko i skutecznie usuwa grzyby i bakterie. Tworzy ochronny film w parowniku i dba o świeżość i czystość powietrza. Czyszczenie zaleca się co najmniej raz w roku.
Producent
(12) 346 346 2 info@strefakierowcy.pl pn-pt: 9-17, sob: 9-13