Czym różni się Thule Motion 3 od Thule Motion XT?

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę

Nowa generacja boksów dachowych Thule Motion

Thule Motion 3 to odświeżona wersja boxa dachowego, która zastąpi wkrótce na rynku znany i polecany model Motion XT. W najnowszej generacji produktów z tej serii wprowadzono kilka drobnych usprawnień, które sprawiają, że użytkowanie produktu będzie jeszcze bardziej komfortowe, a jego unowocześniona konstrukcja przynosi kilka dodatkowych korzyści. 

O planowanej na początek kwietnia premierze trzeciej generacji boxów z linii Thule Motion, pisaliśmy już w naszym ostatnim artykule - “Premiera boxów dachowych nowej generacji - Thule Motion 3”. Znajdziesz w nim informacje o najważniejszych cechach produktów z tej serii i przeczytasz, czym różnią się poszczególne modele wchodzące w jej skład. 

Dla przypomnienia, Thule Motion 3 obejmuje 3 różne grupy boxów dachowych:

  • Wersja podstawowa w rozmiarze od M (400 litrów) do XXL (600 litrów)
  • Wersja Sport o pojemności 300 litrów, przeznaczona dla kierowców, którzy oprócz boksa, chcieliby przewozić również dodatkowe uchwyty jednocześnie (np. rowerowe lub narciarskie) na bagażniku bazowym,
  • Wersja Low w rozmiarze XL (400 litrów) oraz XXL (450 litrów), czyli nowość w ofercie Thule Motion, która charakteryzuje się wyjątkowo obniżoną konstrukcją, mającą minimalny wpływ na aerodynamikę pojazdu. 

Jakie elementy pozostały niezmienione w nowej generacji Thule Motion?

Thule Motion XT to jeden z najpopularniejszych boxów dachowych w swoim segmencie, który łączy w sobie wysoką funkcjonalność, nowoczesny design i komfort codziennego użytkowania. Dokładnie te same parametry, cechują najnowszą generację bagażników z tej linii, czyli Thule Motion 3. Charakteryzuje się ona wykorzystaniem równie wysokiej jakości materiałów, które chronią Twój bagaż przed warunkami zewnętrznymi. Dodatkowo, sprawdzone systemy, takie jak PowerClick (prosty i intuicyjny system montażu, który jest kompatybilny z różnymi rodzajami belek) czy SlideLock (wspierający otwieranie pokrywy i sygnalizujący poprawne zamknięcie bagażnika) zostały także wykorzystane w konstrukcji boxów z trzeciej generacji, pozwalając na ułatwienie obsługi bagażnika. 

Podobnie jak jego poprzednik, Thule Motion 3, wyposażony jest również w bardzo istotną dla wielu kierowców funkcję obustronnego otwierania pokrywy bagażnika. W połączeniu z ergonomicznymi uchwytami o szerokiej rączce, pozwala ona na łatwy dostęp do bagażu zarówno od strony kierowcy, jak i pasażera. 

”Thule_Motion_3_vs_XT”

Czym różni się Thule Motion 3 od Thule Motion XT?

Thule Motion 3 to box dachowy, który ma za zadanie zastąpić popularny wśród kierowców model XT. Aby tego dokonać, wprowadzono kilka usprawnień, których celem jest poprawa jego wydajności, efektywności i komfortu użytkowania. Główną zmianą, jaka wyróżnia produkty trzeciej generacji względem wersji XT jest odświeżona konstrukcja zewnętrzna, która została delikatnie przeprojektowana, aby poprawić aerodynamikę podczas jazdy. W poniższych akapitach wymienimy elementy, które zostały udoskonalone w najnowszej wersji boksów dachowych Thule Motion. 

Konstrukcja w kształcie strzały

Budowa Thule Motion 3 została przeprojektowana w taki sposób, by jeszcze bardziej z wyglądu przypominała kształt strzały. Dzięki temu, w najnowszej generacji udało się poprawić właściwości aerodynamiczne boksa. 

Dodatkową zaletą nowej konstrukcji boksa Thule Motion 3 jest jego wygląd. Wizualnie sprawia wrażenie produktu bardziej nowoczesnego niż poprzednia jego generacja oraz znakomicie komponuje się z designem większości pojazdów. Dzięki możliwości wyboru między wykończeniem w kolorze czarnym i szarym (dla wybranych wersji rozmiarowych), większość kierowców, będzie mogła dopasować produkt jeszcze lepiej do swoich oczekiwań. 

Ścięty tył boksa

Forma tylnej części boksa została również odświeżona, aby jeszcze lepiej wpasować się wizualnie do kształtów samochodu. Sporej wielkości wycięcie, znajdujące się w tylnej części nowego modelu Thule Motion 3 to nowość, która ma także duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Dzięki niemu, załadunek przedmiotów w tym miejscu jest jeszcze łatwiejszy. 

Zmieniona forma

Trzy elementy, czyli obniżenie profilu, nosa i przeniesienie szczytowego punktu bardziej na przód konstrukcji to kolejne zmiany, które mają kluczowe znaczenie dla aerodynamiki konstrukcji. Dzięki takiej budowie, box charakteryzuje się lepszymi właściwościami aerodynamicznymi, mając mniejszy wpływ na takie parametry jak zużycie paliwa czy poziom generowanego hałasu. Według informacji, które udostępnia Thule, w najnowszej generacji udało się obniżyć opory powietrza aż o 5%. 

”Nowoczesna_konstrukcja_boxa”

Nowa grupa produktów

Warto również podkreślić, że najnowsza seria z linii Motion, oferuje również zupełnie nowy model boksa o nazwie Low. Jest to jeszcze bardziej obniżona konstrukcja (w wersji XL tylko 35 cm wysokości, XXL - 37 cm, co jest jedną z najniższych wartości na rynku boksów dachowych przy tej pojemności), która gwarantuje minimalny wpływ na właściwości jezdne z zainstalowanym bagażnikiem. Aby zachować wysoką pojemność, boxy z grupy Low mają wydłużoną konstrukcję (XL - 200 cm, XXL - 215 cm), co pozwala przewozić wewnątrz nawet długie przedmioty, takie jak narty czy deski snowboardowe. 

”Thule_Motion_Low”

Przesunięcie względem dachu pojazdu

Thule Motion 3 charakteryzuje się również nieznacznym (ale istotnym) przeniesieniem pozycji zainstalowanego boxa względem dachu pojazdu. Dzięki takiemu zabiegowi, ryzyko kontaktu klapy bagażnika w pojazdach z szeroko otwieranym bagażnikiem, jest minimalne. Chroni to zarówno delikatną warstwę lakieru pojazdu, jak i powierzchnię boksa przed potencjalnym zarysowaniem czy uszkodzeniem. 

”Pozycja
 

Wzmocniona pokrywa bagażnika

Analogicznie jak w modelu Motion XT, Thule w trzeciej generacji boksów oparło pokrywę bagażnika na sprawdzonym systemie SlideLock, który odpowiada za ułatwienie otwierania i zamykania klapy, jednocześnie sygnalizując moment, w którym jest ona właściwie zabezpieczona. Warto jednak podkreślić, że w tym zakresie również wprowadzono małą aktualizację, która może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. Pokrywa została dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu jest bardziej trwała, a także charakteryzuje się bardziej płynnym otwieraniem i zamykaniem niż w poprzedniej generacji.

Nowa lista akcesoriów opcjonalnych

Podobnie jak w modelu Motion XT, tak samo w trzeciej generacji boxów, Thule przygotowało szereg kompatybilnych dodatków, które usprawniają i poprawiają komfort użytkowania bagażników. Na liście opcjonalnych akcesoriów znajdziemy znane z poprzednich wersji rozwiązania, takie jak Thule One-Key System, adapter montażowy na rowek typu “T”, uchwyt narciarski stabilizujący pozycję sprzętu zimowego

Dla Thule Motion 3, szwedzki producent przygotował również zupełnie nowe akcesoria, takie jak dedykowany pokrowiec, czy mata chroniąca dno bagażnika, które wymiarem są idealnie dopasowane do kształtu konkretnych modeli boksów. 

Podsumowanie różnic między Thule Motion XT a Motion 3

Jak możesz przeczytać w powyższych akapitach, różnice między najnowszą, trzecią generacją z linii Motion a wersją XT nie są znaczne. Thule wprowadza na rynek następcę produktu, który już wcześniej był bardzo dobrym rozwiązaniem dla kierowców, cechującym się niezawodnością i wyjątkowo wysokim komfortem użytkowania. Dlatego właśnie, te najważniejsze elementy i funkcjonalności zostały zachowane w stanie niezmienionym. Mimo to, w najnowszej generacji udało się jeszcze bardziej usprawnić kilka elementów, które dla wielu użytkowników mogą oznaczać bardzo pozytywne zmiany. Nowa konstrukcja z pewnością będzie się charakteryzowała jeszcze lepszą dynamiką niż produkty poprzedniej generacji, a odświeżony, nowoczesny wygląd, komponujący się wizualnie z większością pojazdów sprawi, że nie tylko Tobie Thule Motion 3 spodoba się “od pierwszego wejrzenia”.

Naszym zdaniem, na szczególną uwagę zasługuje tu model Thule Motion 3 XL/XXL Low, który jest zupełną nowością w ofercie bagażników z tej serii. Box oferujący wyjątkowo obniżony profil i kształt konstrukcji z pewnością znajdzie się w obszarze zainteresowań użytkowników poszukujących uniwersalnego rozwiązania, które pozwoli przewieźć dodatkowy bagaż, jednocześnie ze sprzętem narciarskim. Boksy dachowe o standardowej konstrukcji oczywiście także pozwalają na przewóz tak długich przedmiotów, ale dopiero w rozmiarach XL/XXL (pojemność całkowita 500/600 litrów) jest to wartość przekraczająca dwa metry długości. Warto jednak przypomnieć, że wersja Low charakteryzuje się jednak znacznie lepszą aerodynamiką niż standardowa budowa, dlatego dla narciarzy, którzy nie potrzebują aż tak dużej przestrzeni, to właśnie ta wersja powinna być znacznie lepiej dopasowana. 

”Różnice_między_Thule_Motion_3_a_XT”

Bezpośrednie porównanie parametrów nowej i poprzedniej generacji

Aby jeszcze lepiej zobrazować Ci, czym różnią się poszczególne generacje pod kątem technicznym, przygotowaliśmy tabelę, w której porównujemy ze sobą przykładowe produkty z linii Thule Motion XT oraz Thule Motion 3 (w wersji standardowej oraz obniżonej) dla tej samej pojemności boksa. 

Model boksa/Cecha Thule Motion XT (poprzednia generacja) Thule Motion 3 (nowa generacja) Thule Motion 3 Low (nowa generacja, obniżony profil)
Cechy podstawowe
Pojemność 450 litrów
Ładowność 75 kilogramów
Wymiary
Długość zewnętrznie 195 cm 194 cm 232 cm
Szerokość zewnętrznie 89 cm 89 cm 92 cm
Wysokość zewnętrznie 44 cm 43 cm 37 cm
Długość wewnętrznie 180 cm 182 cm 220 cm
Szerokość wewnętrznie 80 cm 72 cm 77 cm
Wysokość wewnętrznie 38,5 cm 38 cm 33 cm
Montaż
System montażu PowerClick
Pasuje do belek Aero Tak
Pasuje do belek prostokątnych Tak
Pasuje do belek Wingbar Tak (możliwość montażu w rowku T za pomocą dodatkowego adaptera)
Pasuje do belek SlideBar Tak (wymagany zakup dodatkowego adaptera)
Funkcje
Centralny zamek Tak, z systemem SlideLock
Obustronne otwieranie Tak
Uchwyty Ergonomiczne z szeroką rączką po obu stronach
Transport sprzętu sportowego
Maksymalna ilość par nart/desek snowboardowych 5-7/3-5
Maksymalna długość nart 180 cm 180 cm 215 cm
Bezpieczeństwo
Certyfikat TÜV/GS Tak
Norma City Crash Tak

 

Zapoznaj się ze szczegółami produktów z nowej linii Thule Motion 3 w opisach poszczególnych produktów:

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy Thule Motion XT będzie nadal w sprzedaży?

Tak, w najbliższej przyszłości będziemy oferować obydwa modele z serii Thule Motion, zarówno XT oraz 3. Trzecia generacja pojawi się w sprzedaży początkiem kwietnia 2024 roku. Od tego czasu, do momentu wycofania przez Thule poprzedniej wersji będzie możliwość zakupu Thule Motion XT i Thule Motion 3. 

Czy warto kupić Thule Motion 3, czy wybrać Motion XT?

Thule Motion 3 to udoskonalona wersja jednego z najchętniej wybieranych modeli boxów dachowych. Biorąc pod uwagę fakt, że kluczowe elementy pozostały bez zmian, a ulepszono zewnętrzną konstrukcję boksa, naszym zdaniem warto rozważyć wybór nowszego modelu, który oferuje bardziej oszczędną i komfortową jazdę. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno wersja Low, która nie była dostępna w serii XT, a cechuje się wyjątkowo obniżoną konstrukcją, mającą minimalny wpływ na aerodynamikę. 

Jaki rozmiar Thule Motion 3 wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i jest zależna od indywidualnych potrzeb każdego kierowcy. Należy pamiętać o tym, że każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady i warto bardzo dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, by podjąć właściwą decyzję. Im większa pojemność boksa, tym więcej dodatkowego bagażu będziesz w stanie zapakować. Dlatego, jeśli wiesz, że potrzebujesz jak największej ilości przestrzeni wybierz modele w rozmiarach XL/XXL. W zamian za to, bagażniki o wyższych pojemnościach mają również dużo większe wymiary, co niekorzystnie wpływa na aerodynamikę pojazdu i właściwości jezdne. Dlatego, jeśli nie potrzebujesz dużej ilości przestrzeni, warto rozważyć wybór bagażników o rozmiarze M/L, które oferują wystarczająco miejsca na dodatkowy bagaż, a jednocześnie mają niewielkie wymiary. 

Jaki model boxa dachowego wybrać, jeśli potrzebuję przewozić narty?

Każdy box dachowy z linii Thule Motion 3 pozwala na przewóz nart, ale w zależności od rozmiaru, różnej długości. Dla narciarzy najbardziej atrakcyjne będą modele boksów Low i Sport. Pierwsza z nich ma wydłużoną i obniżoną konstrukcję, w której zmieszczą się przedmioty o długości 200 cm (XL Low) lub 215 cm (XXL Low). Sportowa odmiana Motion 3 również pozwala na przewóz nart wewnątrz boxa, ale pomieści raczej tylko mniejszy sprzęt ze względu na krótką budowę (do 175 cm). W zamian za to, wąska konstrukcja umożliwia instalację osobnych uchwytów narciarskich na bagażniku bazowym, jednocześnie z boksem, dzięki czemu można przewozić narty o niemal dowolnej długości, razem z dodatkowym bagażem. 

Którą wersję Thule Motion 3 wybrać, jeśli chcę przewozić rower?

Dla kierowców rowerzystów, którzy potrzebują zabrać ze sobą swój ulubiony jednoślad, najlepszym rozwiązaniem będzie wersja Thule Motion 3 Sport. Ten box charakteryzuje się zwężoną konstrukcją, która pozwala zainstalować na bagażniku bazowym oprócz boksa również uchwyt rowerowy. Dzięki temu, będziesz mieć możliwość zabrania ze sobą dodatkowego bagażu i sprzętu rowerowego jednocześnie (należy pamiętać o maksymalnym obciążeniu dachu i bagażnika bazowego, które nie może zostać przekroczone).

Czy montaż Thule Motion 3 jest taki sam jak w Motion XT?

Tak, obydwie generacje opierają się na dokładnie tym samym, prostym i szybkim, systemie montażu o nazwie PowerClick. Pozwala on montować boksa na różnych rodzajach belek, w tym tych szerszych o kształcie skrzydła. Istnieje również możliwość montażu na rowku typu "T", ale do tego wymagany jest zakup dodatkowego adaptera (kod produktu kompatybilnego adaptera znajdziesz w opisie każdego modelu Thule Motion 3).

Co powinienem wiedzieć przed zakupem Thule Motion 3?

Do montażu bagażnika Thule Motion 3 będzie potrzebny przede wszystkim odpowiedni bagażnik bazowy (jeśli takiego nie posiadasz, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki, która pomoże Ci dobrać odpowiedni model). Boks dachowy tej serii jest wyposażony w system PowerClick, dzięki czemu jest kompatybilny z większością rodzajów, kształtów i rozmiarów belek bagażników bazowych. Jeśli jednak posiadasz belki z rowkiem typu “T” możesz dokupić dodatkowy adapter do montażu boxa w owym rowku. Dzięki temu będziesz mieć pełną swobodę w zarządzaniu dostępną długością belki, ponieważ montaż boksa za pomocą adapterów T wyklucza konieczność ominięcia stóp bagażnika bazowego podczas instalacji boxu jak to ma miejsce w przypadku systemu PowerClick, który obejmuję belkę dookoła. 

Pamiętaj o tym, że zarówno bagażnik bazowy, jak i dach muszą mieć odpowiednią nośność, która pozwoli zamontować boksa i umieścić w nim bagaż. Masę wszystkich elementów należy ze sobą zsumować i porównać z maksymalnym obciążeniem poszczególnych części, dla przykładu:

  • Nośność boksa > suma masy całego bagażu,
  • Nośność bagażnika bazowego > masa boksa + masa bagażu
  • Nośność dachu > masa bagażnika bazowego + masa boksa + masa bagażu. 
  • Dla wersji Sport, masa obciążenia powinna również uwzględniać wagę uchwytu narciarskiego/rowerowego i umieszczonego na nim sprzętu. 

Nie wolno przekraczać dopuszczalnego obciążenia żadnego z elementów, ponieważ może mieć to bardzo poważne konsekwencje w zakresie bezpieczeństwa Twojego i Twoich pasażerów. 

SONAX Xtreme do czyszczenia felg
Wysoce skuteczny preparat do czyszczenia felg stalowych i aluminiowych. Bez problemów usuwa nawet najbardziej oporny brud: zapieczony pył hamulcowy, plamy oleju, ślady po gumie oraz wszelkie zanieczyszczenia drogowe.

Nie zawiera kwasów. pH neutralne. Bezpieczny dla felg lakierowanych, nielakierowanych oraz śrub i nakrętek.
Producent
SONAX Xtreme do nabłyszczania opon - Wet Look
Zapewnia długotrwały, głęboki połysk i efekt „mokrej opony”. Konserwuje gumę, a przy regularnym stosowaniu również chroni przed pękaniem, przedwczesnym starzeniem, brązowym zabarwieniem i blaknięciem. Głęboki, czarny i błyszczący wygląd opony utrzymuje się do kilku tygodni. Nadaje się do wszystkich rodzajów opon. Niezwykle łatwy w aplikacji.
Producent
SONAX Xtreme cockpit efekt matowy
SONAX Xtreme Cockpit matowy czyści i pielęgnuje wszystkie wewnętrzne elementy samochodu wykonane z tworzyw sztucznych. Zachowuje oryginalna strukturę powierzchni matowych, ogranicza powstawanie oślepiających refleksów świetlnych.
Producent
Liqui Moly Oczyszczacz klimatyzacji 0,25L
Preparat pozwala na gruntowne oczyszczenia parownika oraz całego układu klimatyzacji bez demontażu elementów składowych. Szybko i skutecznie usuwa grzyby i bakterie. Tworzy ochronny film w parowniku i dba o świeżość i czystość powietrza. Czyszczenie zaleca się co najmniej raz w roku.
Producent
(12) 346 346 2 info@strefakierowcy.pl pn-pt: 9-17, sob: 9-13