StrefaKierowcy.pl -
ul. Gersona 28, 30-818 Kraków, woj. małopolskie,
tel: (12) 346 346 2, info@strefakierowcy.pl
Rejestracja
Koszyk
0 szt., 0,00 PLN
Wyposażamy twój pojazd i Ciebie w podróży
od 2008 roku
Tysiące produktów, najlepsze marki, rewelacyjne ceny

Podstawowe oznaczenia na oponach

Na każdej oponie znajdują się informację, które pozwalają na określenie w jakich pojazdach i w jakich warunkach dany model może być eksploatowany, odczytamy także m.in. informacje o dacie produkcji danego egzemplarza.

Rozmiar opony


Podstawową informacją, którą odnajdziemy na boku opony jest jej rozmiar. W zdecydowanej większości przypadków jest on zapisany w następującym formacie:

205/55 R16

Poszczególne cyfry i litery oznaczają:

205 - szerokość opony między bocznymi krawędziami podana w minimetrach
55 - profil opony, czyli stosunek jej wysokości do szerokości, w tym przypadku wysokość stanowi 55% szerokości
16 - średnica feligi na której opona może być osadzona, podana w calach

Indeks prędkości i nośności


Indeks nośności określa maksymalne obciążenie jednej opony wyrażone w kilogramach podczas poruszania się z prędkościami ograniczonymi indeksem prędkości.

Indek prędkości kodowany jest literami alfabetu a indeks nośności cyframi. Na każdej oponie powinniśmy odnaleźć tego typu oznaczenie:

101 V

101 - oznacza, że maksymalne obciązenie na jedną oponę może wynieść 825 kg
V - informuje, że opona może być bezpiecznie, z zachowaniem jej wszelkich parametrów (szczególnie dopuszczalnego obciążenia) eksploatowana do prędkości 240 km/h

Data produkcji


Data produkcji opony znajduje się na końcu kodu DOT, który również znajdziesz na boku opony. Na końcu kodu znajdują się (najczęściej w obwódce) cztery cyfry, które określają datę wytworzenia opony.

DOT J3EX 4208

Ten zapis oznacza, że:

DOT - opona spełnia normy amerykańskiego Departamentu Transportu.
J3EX - oponę marki Matador wyprodukowaną w fabryce Matador A.S., Puchov na Słowacji, nie jest to informacja szczególnie istotna dla normalnego użytkownika
4211 - opona została wyprodukowana w 42 tygodniu 2011 roku (pierwsze dwie cyfry kodują tydzień, kolejne rok produkcji). Jest to jedna z kluczowych informacji znajdujących się na oponie.

Zgodnie z Polską Normą PN-C-94300-7:1997, za opony pełnowartościowe uważa się opony nie starsze niż 36 miesięcy od daty produkcji. Przy właściej eksploatacji i przechowywaniu opony zapewniają bezpieczeństwo przez okres od 5 do 8 lat od daty wytworzenia.

Dodatkowe oznaczenia na oponach


Do najczęściej spotykanych dodatkowych oznaczeń można zaliczyć:

Rotation - oznacza oponę kierunkową, która musi być zamontowana zgodnie z kierunkiem na niej oznaczonym
Inside, interior lub side facing inwards - oznaczenie stosowane na oponach asymetrycznych, informuje, że strona oznaczona tym napisem musi być skierowana do wewnątrz pojazdu
Outside, exterior, side facing outwards, mount this out side - oznaczenie stosowane na oponach asymetrycznych, informuje, że strona oznaczona tym napisem musi być skierowana do zewnątrz pojazdu
Extra Load (XL) - oznacza oponę wzmocnioną, cechującą się wyższym indeksem nośności niż opony standardowe o podobnym rozmiarze
Reinforced (RF) - znaczenie jest analogiczne do Extra Load
M+S - skrót od angielskich słów "Mud" i "Snow", oznacza oponę przeznaczoną do użytku w zimie lub tzw. całoroczną
Max Inflation - oznacza maksymalną wartość ciśnienia dla danej opony
Fringe Protector (FP) - ochraniacz felgi
Maximum Flange Shield (MFS) - jw
Rim Fringe Protector (RFP) - jw
Felgen Ripen (FR) - jw
RunOnFlat lub ROF - oznacza oponę, która umożliwia kontynuowanie jazdy pomimo utraty ciśnienia, spotyka się także oznaczenia: EMT, RFT, ZP, DSST, SSR, SSRF

Powyżej zostały opisane najważniejsze oznaczenia, które można odnaleźć na ogumieniu. Poniżej zamieszczamy link do strony z obszerną listą dodatkowych oznaczeń, które mogą znajdować się na oponach:

Dodatkowe oznaczenia na oponach
Mann W914/28
Filtr oleju renomowanej niemieckiej firmy Mann.

(zdjęcie produktu jest poglądowe, przy doborze filtra należy kierować się katalogiem do którego link można odnaleźć poniżej)
Romer KidFix Sict, kolor Black Thunder (Trend Line)
Side Impact Cushion Technology (SICT) składa się z napełnionych powietrzem poduszek kontrolujących energię, która redukuje dziecku znajdującemu się w foteliku energię powstającą na skutek uderzenia bocznego o ponad 25%*. Bezpieczny i wygodny KIDFIX SICT dla starszych dzieci z systemem ISOFIT lączy fotelik z punktami mocowania ISOFIX w pojeździe i zapewnia jeszcze większa ochronę. Następnie dziecko przypina się w foteliku przy pomocy trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Fotelik można stosowac również bez elementów zatrzaskowych ISOFIT tylko za pomocą trzypunktowego pasa bezpieczeństwa.

Produkty firmy Romer oferowane przez nasz sklep pochodzą od oficjalnego przedstawiciela tej firmy na Polskę i objęte są gwarancją realizowaną na terenie naszego kraju. Na potwierdzenie tego faktu każdy fotelik posiada specjalny hologram, dzięki któremu klient zyskuje dodatkowe przywileje.

AKCJA HOLOGRAM!

Każdy klient, który począwszy od dnia 13.10.2011 r zakupi w naszym sklepie fotelik marki Romer, zyska prawo do bezpłatnego przedłużenia okresu gwarancji o dodatkowe 6 miesięcy (łącznie będzie to więc aż 30!).

Klient może także zdecydować się na przedłużenie gwarancji do 36 miesięcy, jednak taka usługa podlega już dodatkowej opłacie (50 zł brutto).

W celu przedłużenia gwarancji należy udać się na stronę internetową www.britax-roemer.com.pl i wypełnić formularz.

Od klientów wymagane jest aby podali następujące dane:
  • imię i nazwisko
  • e-mail
  • wybór rodzaju przedłużenia gwarancji (bezpłatna o 6, lub płatna o 12)
  • numer seryjny fotelika
  • numer seryjny hologramu

Warunkiem uzyskania dodatkowego okresu gwarancji jest rejestracja fotela w okresie 90 dni od daty zakupu (wiążąca jest data paragonu/faktury).
Szukaj