Subiektywnie o bagażnikach rowerowych na klapę

Czy warto kupić bagażnik rowerowy montowany na klapie?


Klienci często mają obawy dotyczące przewożenia rowerów w uchwycie zamontowanym na klapie bagażnika. Czy słusznie? I tak, i nie. Uchwyty tego typu są bezpieczne jednak ich montaż wymaga poświęcenia większej ilości czasu, uwagi oraz precyzji. Faktem jest więc, że uchwyty montowane w ten sposób są trudniejsze w obsłudze. Jednak jeśli będziemy postępować według zaleceń producenta to uchwyt tego typu z pewnością spełni swoje zadanie i nie ma obaw związanych z bezpieczeństwem.

Wadą uchwytów na klapę jest ograniczona możliwość zabezpieczenia ich oraz ładunku przed kradzieżą. Pewnym problemem jest także fakt, że bagażnik zawsze delikatnie pracuje na aucie podczas jazdy co może powodować lekkie otarcia karoserii w miejscu styku z uchwytem.

Podsumowując: ten sposób przewożenia roweru jest godny uwagi i ma swoje zalety:
 • cena - dobrej jakości bagażnik do przewozu 2-3 rowerów można kupić już za około 400 zł,
 • rowery przewożone za samochodem nie zwiększają znacząco zużycia paliwa i hałasu,
 • w porównaniu do najpopularniejszego sposobu przewożenia rowerów, tj. na dachu, rowerów montowanych w tego typu uchwytach nie trzeba tak wysoko unosić,
 • są to produkty uniwersalne - często można wykorzystać ten sam uchwyt np. na obydwu samochodach w rodzinie.

Na co zwrócić uwagę


Zdecydowanie rekomendujemy zakup uchwytów, które mocują rower w trzech punktach, tj. oba koła i ramę. Namawiamy więc, aby rozejrzeć się za modelem wyposażonym w podpory pod koła. Optymalnie jeśli mocowanie ramy odbywa się za pomocą sztywnych wsporników. Połączenie tych dwóch zalet zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo przewożonych rowerów, które nie kołyszą się podczas jazdy i nie obijają o siebie.

Jeśli chodzi o kwestie użytkowe należy pamiętać, że uchwyty tego typu mogą zasłonić tablicę rejestracyjną i/lub oświetlenie samochodu. Jeśli tak się dzieje, a pojazd posiada gniazdo do zasilania przyczepy to możesz dokupić tablicę oświetleniową 13 pin lub 7 pin. O trzecią tablicę rejestracyjną należy zawnioskować do lokalnego wydziału komunikacji.

W większości przypadków producenci uchwytów rowerowych na klapę reklamują swoje produkty jako uniwersalne, gdyż posiadają spory zakres regulacji umożliwiający ich dostosowanie do specyfiki danego auta. Niestety zdarza się, że samochody posiadają pewne cechy, które uniemożliwiają w pełni bezpieczne zamontowanie uchwytu (np. specyficzny spojler, mała wytrzymałość klapy, kształt pokrywy/szyby). Dlatego też większość renomowanych producentów publikuje zestawienia samochodów kompatybilnych z danymi uchwytami. Warto więc przeszukać listę kompatybilności w poszukiwaniu naszego auta, aby mieć 100% pewność, że zamówiony produkt uda się bez problemu zamontować.

Ilość testowanych pojazdów zależy od zamożności producenta. Tutaj stawkę możemy podzielić na dwie grupy: firmę Thule i całą resztę.
 • Thule - jeśli przewodnik Thule nie podaje dla Twojego pojazdu żadnego rozwiązania to możesz być w 100% pewien, że żaden bagażnik Thule w rzeczywistości do niego nie pasuje. Tę firmę stać na przetestowanie każdego produktu niemal na każdym samochodzie.
 • reszta producentów: Peruzzo, Menabo, Aguri - niestety te firmy nie dysponują takimi możliwościami jak szwedzka konkurencja. Dlatego też testy odbywają się na ograniczonej grupie najpopularniejszych pojazdów. Jeśli więc nie odnajdziesz swojego pojazdu na liście kompatybilności nie oznacz to, że nie będzie on pasował - mógł też nie zostać dotychczas na nim przetestowany.

Polecane modele


Wśród uchwytów dostępnych na rynku rekomendujemy:

THULE BackPac 973
 • posiada zabezpieczenie antykradzieżowe rowerów (standard) i bagażnika (opcja)
 • umożliwia przewiezienie nawet 4 rowerów (standardowo 2, do przewozu kolejnych należy dokupić adaptery)
 • najlepszy sposób montażu wykorzystujący dodatkowe adaptery dopasowane do konkretnego rodzaju klapy - idealna stabilność nawet podczas pokonywania bardzo długich dystansów oraz odcinków drogi o gorszej nawierzchni
 • posiada sztywne uchwyty mocujące ramę
 • wykonany z aluminium
 • elementy, które posiadają kontakt z autem pokryte są gumową otuliną

AGURI ADVANS 3 / AGURI ADVANS 2
 • posiada sztywne uchwyty mocujące ramę
 • wykonany z aluminium
 • elementy, które posiadają kontakt z autem pokryte są gumową otuliną
 • produkowany w Polsce
 • bardzo korzystna relacja ceny do jakości

Peruzzo Como Pure Instinct 3 / Peruzzo Como Pure Instinct 2
 • dostarczany w formie gotowej do użytku
 • nieużywany może być złożony do niewielkich rozmiarów - zmieści się w większości bagażników
 • posiada sztywne uchwyty mocujące ramę
 • elementy, które posiadają kontakt z autem pokryte są gumową otuliną
 • bardzo korzystna relacja ceny do jakości
THULE VeloCompact 927
Kompaktowy, lekki bagażnik Thule do przewozu rowerów, przeznaczony do codziennego użytku. Mieści 3 lub 4 rowery (do 4 roweru wymagany jest adapter). Nasza rekomendacja.

Bagażnik na hak THULE VeloCompact 927 mieści standardowo 3 rowery.

Do platformy można dokupić adapter do zamontowania czwartego roweru.

KUPUJĄC U NAS OTRZYMUJESZ GRATIS WYSOKIEJ JAKOŚCI ADAPTER DO WTYCZKI ZASILAJĄCEJ 13/7 NIEMIECKIEJ FIRMY WESTFALIA.

ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NOWYM MODELEM VELOCOMPACT 926 WYPOSAŻONYM W ŚWIATŁO COFANIA - KLIKNIJ.
Mann W914/28
Filtr oleju renomowanej niemieckiej firmy Mann.

(zdjęcie produktu jest poglądowe, przy doborze filtra należy kierować się katalogiem do którego link można odnaleźć poniżej)